| FolkVld a întrebat:

Salutare la toata lumea am doua probleme. pe chitara mea am cateva zgarieturi fine ce sa vad doar din anuminte unghiuri, cum pot face sa dispare exista vreo solutie ceva? si a doua unii chitaristi au in gaura cutiei de rezonanta la chitarele electro-acustice un fel de capac.cum se numeste acel capac. Multumesc dau funda happy

Răspuns Câştigător
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Capac? te referi la doza probabil. Ea preia sunetul corzilor asemeni unui microfon si acel sunet poate fi amplificat sau inregistrat. Zgarieturile odata aparute fac parte din "instrument" Sa revopsesti sau sa acoperi cumva poate afecta rezonanta, acustica. Lasa-le acolo, nu e nevoie sa arate impecabil, important e cum canti tu cu ea.