| ettzzyca a întrebat:

love struck Ce inseamna executarea ritmică a unui exerciţiu cuprinzând valorile de note şi pauze învăţate de
doimi, pătrimi, optimi, cu tactarea măsurilor de 2, 3, 4 timpi.

DAU FundaVOT love struck

Răspuns Câştigător
1 răspuns:
| Juiana a răspuns:

2,3,4 sunt timpi
-are legatura cu valorile de note si masurile.
-masurile sunt acele bari de la partituri
-valorile de note: patrimi (NOTA INTREAGA), doimi (CEA DE DOI TIMPI), optimi (cele unite) si saisprezecimile( cele care arata ca un stegulet). Cand iti arata o pauza o tactezi si pe ea dar fara sa spui pauza tare.Cand ai intr-o masura doar doua note asta inseamna ca ai doi timpi, cand ai o doime intr-o masura asta inseamna ca are doi timpi, cand sunt trei note asta inseamna ca masura este de trei timpi etc.