| Lorena1234567890 a întrebat:

Pot să-mi formez o voce frumoasă și să cânt, dacă am 12, aproape 13 ani?
Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Doctorfishadi a răspuns:

Lasa vocalizele, cumpara un instrument, cum ar fi o chitara si dezvolta-ti auzul muzical, e chiar mai important auzul. Vocea se formeaza 80 la suta de la sine.Eu fac vocalize doar 2-3 minute pana sa cant.Nu am nici o scoala de canto, am invatat tot de pe net, am 20 de ani si vocea mea urca 3 octave fara sa se "deformeze" prea tare.Am reusit numai cu ajutorul chitarii. Daca aveai 15+ ani si erai din Bucuresti am fi infiintat un grup muzical si te-as fi invatat eu sa canti.Deci vocalize la chitara si o sa te poti dezvolta,nu urca prea mult cu vocea,chiar daca poti nu o forta si alege piese mai pe ambitusul tau vocal mediu unde timbrul are maxima calitate.Dar spre exemplu la mine, eu nu prea pot sa cant piese joase la fel de bine ca pe cele mai inalte, dar varsta imi apara vocea, avand corzile vocale complet dezvoltate.
Sa auzim de bine, Adrian!

4 răspunsuri:
| fakegurl a răspuns:

Dacă ai vocea puțin formată acum, desigur că poți să o lucrezi la ea și să o faci mai bună, mai frumoasă. Iar dacă nu ai deloc voce acum...nu prea poți să ți o formezi... vocea e din naștere, din genă cred

| Lorena1234567890 explică (pentru fakegurl):

Păi,eu zic că am o voce bunicică dacă fac o oră vocalize.

| OnuOnulică a răspuns:

Da, în timp vei putea. Dar nu instantaneu îţi treubie multe ore de canto şi multă muncă.

| fakegurl a răspuns:

Mpai ai putea să ți o formezi mai bine dacă tu chiar ai voce. Nicio vedetă nu s a născut cu vocea perfectălaughing toate au facut canto și muuuulte vocalize etc