| Parkmin a întrebat:

Cam cat este pretul unui amplificator pentu chitara electrica, si este pe marimi?

Răspuns Câştigător
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Preturile incep de la 200ron (in special no-name-uri sau oferte) si se termina la cateva mii de dolari.
Daca prin marime te referi la dimensiuni: Sunt amplificatoare mici de 2w portabile (150ron), unele portabile mai complexe (Roland Micro Cube - suna super bine), si apoi, in functie de putere difera marimea (prin dimensiunile boxelor) de la 30cm pana la 1m si ceva.
Daca prin marime te refereai la putere: Acestea incep de la 2w si ajung pana la 100-200w. Pentru un apartament un aplificator de 10w e super ok, mai ales daca ai vecini pretentiosi. Daca ai o chitara Hallow-body (din alea pentru blues-jazz) e recomandat sa ai un aplificator putin mai puternic (suna mai bine la volum mai mare).
PS: Amplificatoarele de chitara au prostul obicei sa sune cel mai bine la un volum cat mai mare... asa ca nu e recomandat sa iti iei de 100w si sa il ti la 1% din volum.

1 răspuns: