| Duucu a întrebat:

Care a fost motivul plecării lui Jari Maenpaa din Ensiferum?

2 răspunsuri:
| bloodyhell a răspuns:

Mai era intr-o formatie si a fost nevoit sa aleaga intre formatia aia si Ensiferum.

| QueenOfSpades a răspuns:

Ensiferum erau implicaţi într-un tur, iar Jari Mäenpää dorea să înregistreze primul album Wintersun. Nu avea cum să le facă pe amândouă, aşa că a fost forţat să părăsească trupa prin ianuarie 2004, parcă. Ceilalţi l-au chemat pe Petri Lindroos în ajutor pentru concertele deja programate, dar a rămas definitiv în trupă şi ulterior a renunţat la Norther.