| yunks a întrebat:

Care dintre aceste doua chitari este mai buna :

1.Chitara acustica Fender CD-60 ( http://www.guitarshop.ro/......a_p51.html )
2.Chitara acustica Takamine GS320-BBS ( http://www.mcmusic.ro/......0-bbs.html )

As vrea niste pareri despre amandoua.Cel mai bun raspuns primeste funda :)

Răspuns Câştigător
| Thunderstruck a răspuns:

Normal ca fender-ul, ce dracu? Doar a auzit si bunicu si bunica si tata de fender.Glumesc, takamine-ul e cu mult peste fender.De ce? Spatele si lateralele la takamine sunt din mahon, pe cand la fender sunt din NATO laminat.Ce inseamna asta? Ca takamine-ul e peste fender la capitolul asta, deoarece nato e doar un inlocuitor folosit pentru mahon in Asia. O versiune mai ieftina si mai proasta a mahonului.Si la lemnul din griff e aceeasi diferenta, mahon si NATO.Astea sunt cam singurele diferente, dar sunt uriase.Mai e doar o mica diferenta, in favoarea fender.Nut-ul la takamine e din plastic, iar la fender din ivoroid.E un plus care nu compenseaza nici de departe diferenta de lemne.Na' de-aci raspuns argumentat.

| yunks explică (pentru Thunderstruck):

Buna, am vazut ca te pricepi la chitari si voiam sa te intreb daca exista vreo diferenta intre aceste chitari:
1. Takamine G320-NS - Chitara acustica ( http://www.mcmusic.ro/......20-ns.html )
2. Takamine GS320-BBS - Chitara acustica ( http://www.mcmusic.ro/......0-bbs.html )
Sper sa ma ajuti :)

| Thunderstruck a răspuns (pentru yunks):

Bine ca ai intrebat.M-am mai confruntat cu tipul asta de intrebare si acum cateva zile. Diferenta de pret dintre doua chitare cu aproximativ aceleasi caracteristici e data de firma - cu cat e mai cunoscuta, cu atat trebuie sa platesti mai mult, sau materialele care pot fi mai de calitate la o chitara fata de cealalta, chiar daca descriere sunt identice, si ultima diferenta ar fi finisajele - culoarea, lacul -fiecare cu caracteristicile sale.Sa le luam pe rand, firma e ilogic sa fie, sunt de la aceeasi firma, iese din start din discutie. Aceeasi poveste si la materiale, pana acum n-am vazut in viata mea ca o fabrica de chitare sa foloseasca mahon de tipul x pe anumite chitare si de tipul y pe alte chitare, sau nut dintr-un anumit plastic pe o chitara si din alt fel de plastic pe alta chitara. Ultimele diferente raman vopseaua, lacul, fiecare cu proprietatiile ei proprii diferite de la model la model.Ce se poate vedea foarte usor e diferenta de culoare, e mai greu sa vopsesti o chitara ca BBS-ul decat ca NS-ul.De fapt, daca ne uitam si la nume, daca nu ma insel, BBS si NS se refera la culoare, la gibson-uri asa e.Sincer eu as mai da 50 de lei pentru un bbs decat sa iau un ns, mi se pare mult mai frumoasa, si e un factor care imi da chef sa cant, dar poate tie iti place mai mult ns-ul, e chestie de gusturi.

| yunks explică (pentru Thunderstruck):

Multumesc ca mi-ai raspuns, te-am intrebat pentru ca imi placea cum arata mai mult NS-ul decat BBS-ul. Sfaturile tale chiar m-au ajutat, iti multumesc pentru toate raspunsurile tale happy