| CristianaCrissPinka2002 a întrebat:

Care e diferența dintre muzica lautareasca si manele?

Răspuns Câştigător
| gothicbat a răspuns:

Muzica lăutărească de odinioară se cânta live, presupunea talent și avea și niște versuri relativ relatable.
Maneaua e un fel de lăutărească comercializată și făcută pe calculator, cu niște versuri absolut sinistre, promotoare de cocalarisme în proporție de 70%, iar asta nu se aplică doar în cazul manelelor, ci în majoritatea muzicii comerciale din prezent.

Ca să-ți dau un exemplu printr-o comparație, gândește-te la un rapper precum legendarul Tupac. Și apoi gândește-te la vreun,, repăraș/trepăraș" de duzină din prezent, a cărui piese conțin doar două cuvinte și alea repetate la infinit (gucci gang, gucci gang) pe un beat care ar face și cele mai rezistente urechi să sângereze.

Sper că ai prins ideea de bază happy