| DonEduardo a întrebat:

Care e diferenta dintre un album si un EP?

Răspuns Câştigător
| StrongHeart a răspuns:

Cred ca un album e ceva mai complet si mai vast.
An EP is a medium-length album that has a fewer number of songs than an LP or full length album, usually 4 to 6 songs long... The difference between EP and LP is that an LP is 'Long Playing' and generally has more than 8 tracks.

Traducere
Un ep e un album care are mai putine cantece decat un LP(Long-play) sau album, de obicei continand 4-6 cantece.
Diferenta e ca LP-ul e mai lung ca durata, continand, de obicei peste 8 melodii.

3 răspunsuri:
| StrongHeart a răspuns:

Adica Ep e un mini-album.LP e un album complet.
Diferenta este durata si numarul de cantece pe care il contine.

| StrongHeart a răspuns:

LP-Longplay
EP-Extended Play-contine mai multe trackuri(cel putin 2 cred), dar nu e calificat ca si album.

| DenqOO a răspuns:

Extended play (EP) este denumirea dată înregistrărilor pe vinil sau CD care sunt prea lungi pentru a fi numite single-uri dar prea scurte pentru a fi calificate drept albume.