| AlcatrazOne a întrebat:

Care este diferenta dintre un album si un EP cand spun unii artisti ca nu scot un album ci un EP la ce se refera? EP-ul e un fel de album?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Diferența dintre un album și un EP este că pe album sunt mai multe piese decât pe un EP. Și da, un EP e un fel de album, doar că pe album sunt single-urile și alte piese, iar un EP conține 1 sau 2 single-uri și alte câteva cântece (de obicei două sau trei). Dacă un disc conține mai mult de 8 piese, nu se mai vorbește de EP, ci de album. Cum ar veni, un artist / o trupă își numește înregistrarea EP, atunci când piesele de pe disc sunt insuficiente pentru a fi clasate într-un album.