| kitty9921 a întrebat:

Care este cea mai buna marca de chitara clasica?

1 răspuns:
| Zartbitter a răspuns:

În ziua de azi mai toată lumea (adică brandurile mari) folosesc tehnologii și materiale aproape la fel de similare, iar diferențele nu sunt majore.

Din punctul meu de vedere e mai important să testezi tu tot ce poți testa și să ajungi la concluzia ta, în funcție de ce-ți place ție. Tu ești regele chitării tale big grin Mai ales dacă dai niște bani pe ea.

În ordinea preferințelor mele: Godin, Yamaha, Takamine, Cordoba, iBANEZ, Kremona, Manuel Rodriguez.

M-am mai jucat cu una-alta, dar nu am decis ceva anume. N-am mai cântat de mulți ani, dar prefer ce face Godin, Yamaha și Cordoba.

Treci prin toate magazinele posibile și pune mâna mai ales pe chitările de peste 3.000 de lei, măcar ca să vezi de ce costă atât de mult :-)

Dacă ai prieteni sau colegi care cântă, fă-le o vizită și petrece câteva minute cu chitările lor preferate.

Dacă mergi la cântări, fă-ți curaj și cere sfatul artiștilor cu experiență.