| aigi1 a întrebat:

Care este diferanta dintre chitara acustica si cea clasica? Vreau sa-mi cumpar o chitara dar nu stiu care e buna pentru genuri de muzica gen spaniola

Răspuns Câştigător
| MikeTech a răspuns:

Daca doresti anume pentru spaniola atunci iti sugerez mai bine classica, deoarece la ea strunele sunt din nylon, si sunetul e mai placut, in stil flamenco de asta. Daca pentru spanish music, doar classica

2 răspunsuri:
| alice014 a răspuns:

Găseşti aici: http://ro.wikipedia.org/wiki/Chitar%C4%83#Dup.C4.83_repertoriul_abordat

Aici cred că e prezentată deosebirea. Chitara clasică pentru muzică clasică, flamenco, gypsy jazz şi cea acustică (western) pentru muzică folk, rock, pop, jazz.
Deci cea clasică ar trebui să fie potrivită. Poţi să întrebi şi la magazinul de instrumente muzicale, poate e cineva pe acolo care poate să îţi dea un răspuns mai concret :)

| LittleMønster a răspuns:

Daca vrei sa canti muzica latino iti recomand chitara clasica.
Si diferentele sunt:chitara clasica foloseste corzi de nylon iar cea acustica foloseste corzi de otel, chitara clasica are gatul mai lat iar cea acustica are de regula gatul mai ingust, diferentele de sunet sunt mai cald la chitara clasica si mai briliant la chitara acustica.