| Rebe97 a întrebat:

Care vi se pare cea mai tare melodie romaneasca?

Răspuns Câştigător
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Depinde. O să încerc să-ţi dau câte o piesă sau două din fiecare gen pe care-l agreez eu.
1. Catena - Dorinţa (prima trupă rock de fete din România)
2. Phoenix - În umbra marelui URSS (folk-rock foarte bun)
3. Dida Drăgan - Uşor şi greu (rock greu cu o adevărată doamnă care la 60 de ani cântă mai bine decât 10 pipiţe de 20 din vremurile actuale)
4. Mihaela Oancea - Aş vrea să ştiu (o formă de pop - după ritmul acestei piese a apărut piesa "Moşule" a trupei Andre)
5. Andrei Păunescu - Doamne ocroteşte-i pe români (din sfera "patriotic" zic eu că e cam cea mai reuşită)
6. Paraziţii - Concentraţi în metropole (o radiografie perfectă a societăţii secolului XXI)
7. Codu' Penal - Europa românească (nu-mi place trupa dar piesa asta e foarte bună ca versuri)
8. B. U. G. Mafia - După blocuri (radiografie bună a vieţii de stradă atât de la noi cât şi din toate ţările din estul Europei)
9. Gică Petrescu - Căsuţa noastră (mesaj + instrumental perfect pentru o "dedicaţie" nevestei sau prietenei cu care ai o relaţie de lungă durată - mult mai bună decât 4389482 de melodii "triste" din prezent)
10. Focul Viu - Mire-te dezmire-te (folk cu voce feminină pătrunzătoare)
11. Tatiana Stepa - Jurământ pentru Ardeal (Odihnească-se-n pace!)
12. Gabriel Cotabiţă - Noapte albastră
13. Ro-mania - Undeva cândva (cea mai bună piesă din genul "etno" - muzică populară pe ritmuri moderne)
14. Bucovina - Luna peste vârfuri (prima încercare reuşită de pagan-folk metal de la noi)
15. Web - I met myself again (thrash death metal foarte bun - actualmente trupa nu se mai numeşte aşa dar piesa încă există)
16. Luna Amară - Ego nr. 4 (trupa nu-mi place deloc dar această piesă e foarte bună!)
17. Luminiţa Anghel&Sistem - Let me try (din punctul meu de vedere singura piesă trimisă de România în ultimii 10 ani la Eurovision care chiar avea faţă de acest prestigios concurs)
18. Locomondo - Liubi Liubi (piesă slabă pentru Eurovision dar foarte bună pentru ilustrarea multiculturalismului)
19. Valeriu Sterian - Amintiri cu haiduci
20. B. U. G. Mafia - Bag **** în lume şi v-o fac cadou (după foarte multă vreme B. U. G. revine cu ceva care să aibă cu adevărat versuri)

Aşa că, vezi tu, nu există cea mai bună piesă românească ci există cea mai bună piesă românească dintr-un anumit gen şi dintr-o anumită epocă.

8 răspunsuri:
| Petronela a răspuns:

Florin Chilian-10

| geoolina a răspuns:

Liric-numai suntem impreuna sau dgn feat neko&kaye owe-zambeste

| Rebe97 explică:

Mda ma rog crazydamer merita fundita dar Kongeriket a scris mai multe

| YOLO3e333 a răspuns:

Super tare !

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mihai margineanu jan si jana

| Martina5 a răspuns:

Atâta timp cât mă iubești- Andra

| crazygamer a răspuns:

Ar fi mai multe, dar le voi enumera.Nu ca un top.
1)Grassu XXL Guess Who - azi nu
2)Anonim - o fata speciala
3)JerryCo - Un milion de zambete
4)JerryCo - De cand ai plecat
5)Bullet - A fost odata
Bun, am ales melodiile astea pentru ca astea reprezinta starea pe care o am de o perioada. Sa stii ca sunt mult mai multe big grin