| annie_8842 a întrebat:

Cat ar costa o chiatara acustica noua? Si merita macar sa cumpar noua? mersi happy

5 răspunsuri:
| alecsandor a răspuns:

Vechimea conteaza mai mult la viori. La chitare e important ca lemnul sa fie uscat insa nu atat de vechi incat sa se sfarame :) In ceea ce priveste experimentatul, sa stii ca nu se aplica acelasi principiu ca la oameni :)) Lasand gluma la o parte, poti incepe cu o chitara noua pe la 200 ron si vezi mai incolo. Iata aici cateva sugestii:
http://www.lectii-de-chitara.ro/2010/01/cat-costa-o-chitara/

| Emeraude a răspuns:

In jur de 3 mil, 3 mil 500. (in lei vechi)
Se merita sa cumperi una noua, depinde si de care cumperi (eu iti recomand Hora sau Ibanez), dar auzeam mai demult de la un nene ca "cu cat e mai veche chitara, cu atat mai bine". Nu se dezarcordeaza asa de repede dupa ce ai acordat-o, e mai "experimentata"... dar ma rog, important e sa sune bine si sa va puteti ajuta reciproc, tu pe chitara si ea pe tine happy.
Succes! Pa-pa!

| Emeraude a răspuns:

@MitiMico: Avand in vedere ca intreaba cat costa o chitara noua, eu cred ca inca n-a avut de-aface cu ele, probabil e incepatoare, asa ca nu vad de ce ar da 4- 5 mil., deocamdata ar trebui sa inceapa cu una normala, sa poata invata la ea cat- de-cat, de abia apoi ar trebui sa-si ia una mai buna. Repet, e doar opinia mea, dar nu cred ca ar trebui sa dai o gramada de bani cu care ai putea sa-ti cumperi orice altceva necesar ca mai apoi sa realizezi ca nu-ti place ceea ce faci (treaba cu chitara nu-i atat de simpla pe cat pare, asta daca vrei s-o faci cu profesionalism...) si sa-ti dai seama ca ai dat banii degeaba. Pentru inceput, orice chitara e buna.
... sper sa nu-mi sariti in cap big grin.