| RM a întrebat:

Ce apreciati mai mult la o melodie? Felul in care suna sau versurile?

Răspuns Câştigător
| DaughterOfDarkness a răspuns:

Sincera sa fiu, depinde de melodie. Unele imi plac cum suna, iar la altele imi plac versurile. La melodiile care imi plac mult incep sa invat versurile doar ascultandu-le si imi dau seama ca sunt frumoase. Bineinteles ca pentru o melodie este foarte important si felul in care suna.

13 răspunsuri:
| cornel a răspuns:

Da si versurile dar si bassulhappy

| LostInDreams a răspuns:

Amandoua.Nu poti sa asculti o melodie daca nu iti place cum suna, dar o pot asculta daca nu sunt versurile cine stie ce.Nu ma pot spune insa ca imi place piesa respectiva. O piesa care merita ascultat le are pe amandouahappy. De aia nu ascult maneletonguewinking

| RM explică:

Dau si fundita. happy

| JH a răspuns:

Felul cum suna.Linia melodica ritmul si constructia piesei. Daca e o piesa complexa. Daca are 4 acorduri mari si late (sau note pe limbaj de amator in muzica) e clar ca nu e printre preferatele mele.De aseamenea apreciez bass`ul. Dar nu sa se auda tare sau pronuntat sau nu stiu ce.Sa fie bass adevarat nu "bum bum bum bum" adica note sau arpegii pe diferite game facuta la octava joasa. (exemplul rock`ului. unde bass`ul nu e bum bum ci e facut de chitara bass). Apreciez daca are si o parte unde pune vocea in valoare, o parte de solo, o parte unde pune tobosarul in valoare.De asemenea piesa trebuie sa imi transmita ceva( nu neaparat prin versuri ci si prin linia melodica ). Desigur si versurile inseamna ceva (pot spune foarte mult, poate sa povesteasca o parte din viata mea, pot sa fie...). Uite o piesa care are de toate dupa mine e "Metallica- Nothing else matters)." Asta e genul meu de piese de care ascult partea a 2-a.Nu despre gen vorbim ci despre ce apreciem.
1) Incepe lent pe chitara.Nu sunt 2 note "frecate" doar de dragul de a fi.Suna genial
2) Intra si vocea intre timp. Vocea lui Hetfield suna genial pe piesa.
3) Intra si tobele pe piesa. Ritm clar bine batut, treceri pe tobe, ritm bine punctat cand trebuie.
4) Bass`ul. De`a lungul timpului au aparut diferite versiuni MEtallica ale piesei in concerte.Toate au un bass foarte linistitor lin, nu bubuiala, ci NOTE. si note=muzica.
5) Piesa incep[e in solo de chitara. nu 2 note nu 3. inseamna muzica.la mijloc are din nou solo pentru 2 chitari.si se sfarseste cu un alt solo (solo dinainte de strofa finala)
6) versuri.aici din nou Hetfield e un geniu. Fiecare vers iti transmite atatea si atatea incat vezi povesti iti imaginezi iti aduci aminte de vremuri frumoase mai putin frumoase... Te simti cum vrie tu pe acele versuri.
SI multe multe altele. DA! Aceasta cred ca e piesa-regina din toata muzica din lumea asta.Si stiu enorm de multa muzica (am crescut cu muzica clasica, am ascultat de la dance house rapp hip hop la pop si rock-marea mea pasiune)

| moodyblues a răspuns:

Felul in care transmite

| NuAmHabar a răspuns:

Versurilewinking

| marius577 a răspuns:

In primul rand cum suna. Apoi versurile.

| lia a răspuns:

Depinde unde o ascult. Daca sunt la o petrecere, conteaza destul de mult ritmul melodiei. In schimb daca sunt acasa sau in masina, conteaza mai mult versurile.

| Mihaela_2782 a răspuns:

Ambele.

| Vickyy a răspuns:

Mai intai apreciez felul in care suna.Degeaba are versuri frumoase daca nu sunt sonorizate bine. Apoi daca imi place negativul incep sa imi placa si versurile.

| happy_7964 a răspuns:

Ca sa imi placa o melodie trebuie sa imi placa in primul rand cum suna. Ca sa o apreciez, in schimb, trebuie sa imi placa vresurile si mesajul melodiei, dar bineinteles si negativul, ritmul. Trebuie sa fie o armonie intre versuri si melodie. Altfel nu s-ar mai numi muzica. Ar fi poezie.

| Drums a răspuns:

Tot...

| Fireheart1996 a răspuns:

Eu apreciez mai mult versurile, pentru ca niste versuri venite din suflet se aud frumos pe orice muzica.