| Dorotheea21 a întrebat:

Ce aud membrii unei trupe in castile pe care le poarta?
Ce rol are sirul de boxe de la marginea scenei, orientate spre interiorul acesteia si de ce la concerte exista in public, o 'insula' plina de aparate? Ce au acolo? (in clip ea se vede la 0:51_0:54)

https://www.youtube.com/watch?v=rGedjDnQ9cw

Puteti sa lasati o melodie daca treceti pe aici si nu stiti sa raspundeti. Ce ascultati acum, sau ce va place.
O sa va multumesc la fel de mult.

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

Am dezvoltat o fobie la mesaje Ev.

TheCurious mi-a luat lista de prieteni la rand ca sa il deblochez.
Te-am rugat sa rezolvi problema asta.
In fine...
In "insula" de la concerte stau inginerii si tehnicienii de sunet, de acolo se fac reglajele, si se afla in mijlocul publicului pentru ca tehnicienii trebuie sa auda muzica exact ca publicul.
In casti instrumentistii aud de cele mai multe ori un metronom pentru ritm, vocalistul nu stiu ce aude, o sa ma interesez la primul concert la care voi merge.
Boxele mici, numite si "de control" "bat" spre scena pentru ca trupa sa auda din fata ceea ce performeaza, daca s-ar asculta in boxele de sonorizare care sunt in spatele lor, s-ar incurca imediat.
Hmm...
Melodia...
https://www.youtube.com/watch?v=kZuI6yv5mkQ&list=RDkZuI6yv5mkQ&index=1
Tristetea te arata intr-un mare fel...

13 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Probabil ca acele casti sunt pentru protectie, ca sa nu le sparga timpanele :), iar acele boxe cred ca folosesc la amplificarea sunetului. Insula aceea cred ca este mai mult pentru cameramani.

https://www.youtube.com/watch?v=cyBzJaGl_3I

| Dorotheea21 explică (pentru Celcestietot):

Ti'am trimis mesaj pui, dar cred ca va ajunge maine.
Nu sunt antifoane, sigur aud ceva in ele.

| Celcestietot a răspuns (pentru Dorotheea21):

Ok Eve happy.

| Dorotheea21 explică (pentru Celcestietot):

Vii tu sa jucam sah! O sa te bat atat de rau ca nu o sa te poti ridica de la masa! happy
Iti multumesc ca faci ce ti; am cerut.

| Dragosdoar a răspuns (pentru Dorotheea21):

Lol,de ce? I ai trimis prin Posta Romana? XD

| Celcestietot a răspuns (pentru Dorotheea21):

Duel of the fates.
Si eu iti... cu placere big grin!

| Dorotheea21 explică (pentru Dragosdoar):

Iti trimit si tie unul daca vrei.
Sa te tina pe TPU o ora.hee hee
Imediat il scriu.

| Darkmagic a răspuns:

Vezi ca ai o eroare la Sabin89. happy
Lumea de astazi se afla in Revolutia Industriala versiunea 4.0, una care nu mai e concentrata pe energie ci pe digitalizare.

| Dorotheea21 explică (pentru Darkmagic):

Se intampla din nou! sad
Vad ce ai scris, esti aici, dar nu am notificarile si nu iti pot da fundita.
De ce?

| Darkmagic a răspuns (pentru Dorotheea21):

E un "delay" cadou de la tpu.ro, din Ro. big grin
O sa apara in vreo doua ore.
Nu sta dupa mine, imi beau cafeaua si ies. Pwp

| Dragosdoar a răspuns:

Am niste idei, dar nu sunt sigur daca sunt corecte
Insulita ar putea sa fie pentru siguranta echipamentelor care filmeaza din centru. Vad ca pentru timpul acela(2011) e foarte bine filmat.Adica exista HD, dar parca nu orice trupa isi permitea inregistrare la 1080 p pe atunci. s au bagat ceva bani.
Sau ar putea fi pentru cei de la paza. La concerte pot exista rafuilei si pentru o mai buna monitorizare ma gandesc ca de aia este si ridicata in sus, pentru o interventie cat mai rapida si fara confuzii.
Castile ar putea fi pentru claritate sunetului care se tot interfereaza si de la boxe si de la instrumentele insine si pentru a li se mai trasmite din afara informatii sau pentru comunicare
Cat despre boxele acelea, nu prea inteleg. Sunt multe instrumente acolo din cate vad si un sintetizator. pentru fiecare in parte cate o boxa?
Si trec mai departe
https://www.youtube.com/watch?v=45760Mk_spw
https://www.youtube.com/watch?v=AsTt4wDPuIY

| Dorotheea21 explică (pentru Dragosdoar):

Nu sunt convinsa ca presupunerile tale sunt raspunsul corect dar melodiile sunt sigura ca merg in playlistul meu de aici.
Nu stiu de ce nu o pot baga pe a RaAlexandrei. sad
Multumesc.