| ღДℓἷʂմƙᾄღ a întrebat:

Ce canta Nane, Vescan, Grasu XXL, Spike, Parazitii se numeste muzica house? Sau sunt cu totul pe dinafara? Da-ti un exemplu de melodie house, daca nu am dreptate. Si pliizz nu radeti de mine sad

Răspuns Câştigător
| Mădă0611 a răspuns:

Hip-hop, cred. Nane si Vescan nu imi suna, dar Parazitii, de fapt Ombladon zice "injuraturi puse cap la cap nu inseamna hip-hop, nu citesti printre randuri? nu poti sa asculti hip-hop", Spike a fost "crescut" de ei, deci tot hip-hop (Guess Who era cu el in trupa A.N.O.N.I.M, dar a trecut la ceva mai pentru toata lumea si de aceea s-a certat cu Parazitii), Grasu... a dat-o si el pe comercial, face un fel de dance :-?
Rap-ul e un subgen al hip-hop-ului, poate gresesc, dar eu asa le deosebesc: rap-ul e mai rapid, gen... L Doc, exemplu http://www.youtube.com/watch?v=9GyRtzBNqQY&feature=youtu.be&t=1m52s pe cand hip-hop-ul e ceva mai lent, http://www.youtube.com/watch?v=HgjA5NLFjKM

House Music --> http://en.wikipedia.org/wiki/House_music sunt in dreapta niste exemple, si ca exemplu concret, sa zicem ca David Guetta merge :P http://www.youtube.com/watch?v=SHTT__uvD2E electro house, alternative-house.

Inna si ai nostri canta dance, un dance foarte comercial, numit popcorn.
Comercial inseamna sa fie pe gustul a cat mai multa lume, ca sa cumpere muzica, e facuta pentru bani, nu prea conteaza mesajul, de fapt nu prea are, pe cand hip-hopu-ul/rap-ul pe mesaj se bazeaza, ei incearca sa transmita ceva.
:)

| ღДℓἷʂմƙᾄღ explică (pentru Mădă0611):

Mersi frumos ca m-ai lamurit :* Fundita ti-o dau tie.

6 răspunsuri:
| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

Parazitii canta Hip-Hop/Rap restul canta manele.

| SirAndi a răspuns:

Acestia canta muzica rapp (constă în rostirea de rime, jocuri de cuvinte sau poezie într-un mod ritmic) muzica house este un gen al muzicii dance electronice care se asculta de obicei in cluburi!

| Sceptik a răspuns (pentru SirAndi):

Nu sunt de acord cu "rap", intocmai Nimeni Altu' spune "cine crede ca fac rap e chiar tampit" in melodia "Lautaru din beci", chiar creatorul spune ce face

| Sceptik a răspuns:

House inseamna ceva de genu la Inna cred. Nane, Vescan, Nimeni altu', canta Hip-Hop (un fel de poezie cantata)... acestia pe care i-ai enumerat sunt niste cantareti care si-au dat seama de unele lucruri mai ascunse. Incearca sa citesti versurile de la Nimeni Altu' si aflii despre ce canta. Cam atat stiu sa-ti raspund, sper sa fie folositor...