| MariaBeatrice a întrebat:

Ce este sincopa si contratimpul?(in termeni muzicali.)
Va rog sa imi dati definitie! Funda:*:*:*

Răspuns Câştigător
| cosminalexandru a răspuns:

CONTRATIMPUL
Eliminarea sunetelor periodic accentuate dintr-un desen ritmic şi înlocuirea lor cu pauze
corespunzătoare generează ritmuri în contratimpi. Pentru a se realiza în contratimpi se cer
două condiţii: înlocuirea prin pauze a valorilor accentuate să se facă periodic; înlocuirea să se
facă de cel puţin două ori pentru a nu se confunda cu anacruza precedată de o pauză. Ca şi
sincopele, formula de contratimp poate fi repartizată pe timpii măsurii sau pe părţi ale acestora