| Morrigan a întrebat:

Ce gen de muzica ascultati? cum va ajuta sau va influenteaza?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Motivul "îmi place muzica rock pentru că mă calmează" este pueril. Dacă te reprezintă heavy metalul, îl asculţi şi când eşti foarte calm, nu când îţi vine să-i dai cuiva cu o tigaie în cap. Nu spun că este un motiv inexistent, dar este cel mai folosit, pentru că nu trebuie argumentat.

Ascult rock. Întotdeauna am ascultat şi nu cred că îmi voi schimba preferinţele pentru cel putin 50 de ani. Poate doar mi le voi îmbunătăţii.

1) Ascult pentru că mi se pare cel mai complex gen muzical. Ce este complex, este bun şi rezistă în timp. Sunetul instrumentelor este sublim. Versurile sunt de cele mai multe ori poezie pură.
Sunt nevoită câteodată, ascultând o melodie să iau o foaie de hârtie şi un creion pentru a descifra nişte versuri ce la prima vedere par simple, devenind apoi pline de inţelesuri. Norocul meu că îmi place româna şi analiza textelor literare …

2) Ascult pentru că este nevoie de multă muncă pentru a compune o melodie rock decentă. Şi de talent. Nu de superficialitate, nu de imagine, nu de o maşina scumpă în fundal pentru un videoclip. De instrumente bune şi coordonare.

3) Ascult pentru că îmi plac instrumentele clasice şi unde este rock, este loc şi de un violoncel. Mi se pare a fi cea mai epică combinaţie, iar metalul simfonic cel mai bun gen muzical al tuturor timpurilor. Am totuşi o plăcere imensă de a asculta grunge. Sunete perfecte realizate de chitări dezacordate - o dezordine desavarsită.

Rockul ne deschide numeroase orizonturi în modul de gândire, fiind lipsit de superficialitate, brut şi "sincer".
Tudor Chirilă spunea "Să asculţi Pink Floyd e ca şi cum ai citi literatură clasică. Rockul e necesar pentru formarea unei educaţii corecte, din punctul meu de vedere "

6 răspunsuri:
| MrAngelus a răspuns:

Rap/hip hop si manele, cea mai tare combinatie. A doua ma face sa dansez, iar prima e inexplcabila, e magica

| 54ndy a răspuns:

Rock.Rammstein in general.

| Brăila_Ana_Cosmina_1997 a răspuns:

Hmm,cam orice fel de muzica... uneori rock cand sunt foarte furioasa sau melodii mai melancolicolice dar sa nu fie prea brutal uite cateva melodii pe care eu le consider geniale http://www.youtube.com/watch?v=QivGBwFuY14 si asta http://www.youtube.com/......ttp?/watch
http://www.youtube.com/watch?v=BuqX__VVkW8 asta am avut+o la banchet http://www.youtube.com/watch?v=vNShGL3PB3M&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=K27EPogEMwY asta ma binedispun pe mine, ma fac fericita, imi ridica moralul

| AtashiNoBakaDesu a răspuns:

Rock. Toate tipurile de rock.
Cel alternativ imi creaza o stare de nostalgie si bine.
Heavy/Black metal ma calmeaza cand am nervi. In loc sa imi razbun nervii pe obiecte sau oameni, ascult muzica, si ma calmez.
Cand sunt fericita ascult cam... orice tip de rock, iar uneori si dubstep.

| Genessis a răspuns:

Ascult,de obicei muzica mai lenta.Ma linisteste foarte mult.

| Ralp a răspuns:

Drum and Bass.