| Laura a întrebat:

Ce parere aveti de muzica metal? happy Daca va place. ce formatii ascultati?

9 răspunsuri:
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

E în meniul meu zilnic, o consum dimineaţa, la prânz şi seara! Mai ales Symphonic metal-Nightwish, Rhapsody of Fire, Sonata Arctica, Epica, Magica, Dragonland, Sirenia, After Forever, Aquaria, Blind Guardian, Dark Moor, Avantasia, Edenbridge, Delain, Leaves´ Eyes, Visions of Atlantis, Folk & Viking metal-Ensiferum, Turisas, Alestorm, Finntroll, Falkenbach, Elvenking, Korpiklaani, Speed &Power metal-Running Wild, Edguy, Timeless Miracle, Gamma Ray, HammerFall, DragonForce, Powerwolf, Stratovarius, StormWarrior, Skylark, Iron Savior, Devil in the Kitchen, Zonata, Emerald Sun, dar nu-i neglijez nici pe clasicii heavy metalului-AC/DC, Aerosmith, Deep Purple, Uriah Heep, Nazareth, Jethro Tull, Alice Cooper, Thin Lizzy, Black Sabbath, Led Zeppelin, Judas Priest, Kiss, Steppenwolf, Metallica

| Gizăz a răspuns:

Îmi place foarte mult metalul „clasic" gen Iron Maiden sau ce scotea Judas Priest mai demult. Formatia mea de heavy metal favorită all time e Iron Maiden. Cei mai mulţi care nu sunt fanii acestui gen asociază metal cu Metallica; eu nu prea-i sufăr în afară de vreo 4 piese. Au ajuns prea comerciali.

http://www.youtube.com/watch?v=uOmWRSU-0rU

http://www.youtube.com/watch?v=saLgD0pW-ow

http://www.youtube.com/watch?v=MZDB0mAMkA4

http://www.youtube.com/watch?v=pwT9G6t-SKI

http://www.youtube.com/watch?v=xBHAUwINBW0

http://www.youtube.com/watch?v=uie63E4gqno

şi multe altele de la destule formaţii. Metalul e unul dintre cele mai complexe genuri muzicale. De fapt e cam după clasică şi jazz. E un gen muzical care nu e pentru oricine, trebuie să ai o minte liberă în adevăratul sens al cuvântului; pentru restul există Inna şi Guţă.

| Gizăz a răspuns:

Păcat că nu poţi merge. Eu nu l-am pierdut pe cel din Bucureşti de acum câţiva ani şi nici pe-ăsta nu am de gând; mai ales că stau aproape.

| Laura explică:

Ca veni vorba de Iron Maiden.au concert pe 15 august in Cluj. ce ciuda mi-e ca nu pot sa merg sad Mie una imi plac in special Dimebag Darrell, Kataklysm, Dimmu Borgir, Arch Enemy, Benighted, Nightwish, Vital Remains, Rammstein si Light This City.

| madalinaaa89 a răspuns:

E ok, ascult iron maiden

| FreshDreams a răspuns:

Cel mai mult imi place metalul simfonic, cu trupa favoritaa: Nightwishbig grin.In rest imi mai place Iron Maiden, dar nu toate melodiile, cateva(Transilvania, Run to the hills, 666-The Numer of The Beast, 2 minutes to Midnight etc). Tie?

| arrriadna a răspuns:

Salut. Metal-ul are multe sub-genuri. Mie de ex imi plac "chestii" diferite si pe care nu le-ai aduna vreodata la acelasi festival...
Imi plac, adicva ascult zilnic sau aproape zilnic Slayer, Sepultura, Soulfly- asta din hard. Apoi Iron Maiden, Judas Priest, Nirvana, Serj Tankian, Queen, Hole (imi plac cateva melodii), Tiamat. Inspre chick's rock preferintele mele sunt Within Temptation, Haggard, Nightwish, HIM... Cam asta pentru uzul zilnic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi place foarte mult muzica metal in special dream evil

| Termopile a răspuns:

Nu nu îmi place. Eu ascult muzică nu metale.