| siwel a întrebat:

Ce parere aveti de muzica simfonica? Merita sa bagi timp in ea?

Răspuns Câştigător
mira
| mira a răspuns:

Muzica simfonica iti da aripi.Deprinderea de a o asculta se formeaza in timp.Educatia muzicala incepe din scoala cu genurile cele mai accesibile.Intervine apoi autoeducatia prin documentare, auditii tot mai complexe, participarea la concerte.Prin muzica ajungi sa traiesti o noua viata daca momentul auditiei si piesa sunt bine alese si adecvate starii tale de spirit.

10 răspunsuri:
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Mulţi dintre voi au ascultat muzică simfonică fără să-şi dea seama şi probabil v-a plăcut, sunt bucăţi mai mult sau mai puţin celebre incluse în coloanele sonore ale unor filme...Nu ştiu câţi îşi mai amintesc de serialul Linia Maritimă Onedin şi de bine-cunoscuta lui temă http://www.youtube.com/watch?v=Vx7RWW36wes dar chiar şi la vremea respectivă puţini ştiau că e compusă de Aram Haciaturian, Adagio din baletul Spartacus... şi exemplele ar putea continua. Şi ca să-ţi răspund la întrebare, da, merită, va fi timp bine cheltuit!

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Depinde cum o percepi. Multa vreme n-am inteles-o, si nici acum nu am pretentia ca e tot ce-mi trebuie, dar sunt "bucati" care-mi dau emotii puternice.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Sigur ca merita! Am ascultat cu placere muzica simfonica care este o placere spirituala si iti creiaza o pace sufleteasca. Oricand ascult, Brahms, Bach, Vivaldi, Mozart si Beethoven.

nony
| nony a răspuns:

Mai bine iti bagi urechile.Foarte linistitoare, genul : dá´ mamá cu biciu´ in mine.
Nu-i contest valoarea, nici pe cei care o ascultá. Dar, nu-i genul meu.

| L a răspuns:

Acum depinde de fiecare, mie una nu imi place. dar nu am nimic cu cei ce o asculta happy

| ilovemusic a răspuns:

Nu-i genul meu.

| cristi202 a răspuns:

Muzica simfonica, daca sti, sau mai bine zis inveti sa o asculti, este una din cele mai frumoase stiluri de muzica. E mai greu accesibila, si de aceea nu multora le place, dar cind o intelegi si o asculti, te ridica pe niste culmi pe care cu oricare alt stil mai greu ajungi acolo. Deci, merita sa bagi timp in ea, dupa cum merita sa bagi timp in orice lucru de valoare. Caci este un lucru de valoare.

| deutzapusa a răspuns:

Naspa nu imi place de loc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Voi intelegeti numai guta si salam.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Profitabilitatea, fir-ar ea sa fie!
Merita sa bagi timp in ea, dar si mai mult, merita sa bagi suflet!