| Sergiu_6536 a întrebat:

Ce parere aveti manelele sunt pentru oameni culti?

8 răspunsuri:
| cristianorudi7 a răspuns:

Normal...ca nuuuuuuuuuu, ce intrebare

| anad a răspuns:

Cult inseamna citit / instruit/ educat, invatat. Dar "marea majoritate a manelistilor este formata din persoane care au un nivel de cultura submediu" ( http://manelisti.eu/2010/adevarul-despre-manele-si-manelisti/ ) si, daca mai amintesc un vers dintr-o manea, sper ca te-ai lamurit ce mesaje transmit: "" Sa moara dusmanii mei ca stiu mai multe ca ei "!

| Minks a răspuns:

Nu stiu ce sa zic. Eu ascult ce imi suna bine, poate fi si manea si rock si latino, etc. Nu ma intereseaza cat de cult ma face. Nu sunt mai destept daca ascult Chopin, Bach, etc si nici nu sunt mai prost daca ascult Guta, Salam sau orice altceva.

| Sill a răspuns:

Sunt tentat sa dau nota 1 intrebarii doar pentru. ca ai pus "oameni culti" si "manelele" in aceiasi propozitie... sper ca ai inteles parerea mea

| Byclick a răspuns:

De ce? vrei sa te consideri om cult? mai bine nu. Ps: eu unul ma simt destept cand ascult rap happy

| MidnightLady a răspuns:

Daaa, sunt o explozie de cultura, nu alta!
Ai stat mult sa formulezi intrebarea asta?

| zacrazy a răspuns:

Una e sa asculti manele si alta e sa fii cocalar. Totusi una e sa asculti si alta e sa le ai ca ringtone, sa dai sa urle in masina cu geamurile deschise, sa iti pui porecle "sucare", stausuri de "dujmanie" etc.

Si un om cult poate asculta manele, de ce nu? Personal, nu mai ascult manelele noi ca sunt niste porcarii, dar cand ma apuca nostalgia sau cand sunt putin "piscat" mai merge cate o manea.

Nu ma consider un om cult dar mi se spune ca sunt.

| BlueRose1 a răspuns:

Sunt de acord cu @Sill daca era INculti nimereai ideeabig grin