| nowar a întrebat:

Ce piese / trupe indie rock stiti?happy

Răspuns Câştigător
| Dumnezău a răspuns:

De Mumford & Sons, Ben Howard si Florence Welch cred ca stii.

Eu nu ascult des indie, dar sunt cateva trupe care ma unje pe ciocanel si sunt destul de pricepute.

Hurts (aia care au fost anul trecut la Summerwell; nici nu stiu cum il cheama pe solist, dar are o voce aproape perfecta; Affair si Illuminated imi plac mult de la ei)

Vampire Weekend (cam soft in voce, dar cred ca ti-ar placea)

The XX

The Weekend

Angus & Julia Stone (s-ar putea sa stii de ei prin "sidebar adventures", in care apare destul de des cea mai cunoscuta melodie a lor, "All Of Me")

Little Comets

De Lana del Rey sigur stii. Mai poti sa bagi si Bon Iver, desi mie nu-mi plac.Si acum, chestii mai andargraund, mai greu de gasit:

Sarah Jaffe,The Weekend,Vance Joy,Calexico,Sigur Ros,Olafur Arnalds,Soley,Flunk,Hindi Zahra,Sophie Zelmani,The Drums,In A Bar,Beady Eye,The National,Agnes Obel

Normal, poti sa halesti si chestii aflate la limita dintre indie si alte genuri, fuziuni muzicale, ca Morcheeba,The Mars Volta, The Script, Robin And The Backstabbers. Plus, mai este o trupa la care unul din membrii de baza ai Mars Volta (Cedric, parca) s-a "refugiat", ceva cu Bosnian nu mai stiu cum, Bosnian Rainbows, parca, dar sigur ii gasesti tu, daca gasesti de la The Mars Volta, de unde ar fi o treaba daca ai asculta Noctourniquet. Si Amy Maconald se apropie putin de indie in anumite piese. Si Lykke Li sau Ellie Goulding, desi o au mai mult cu electronicele, au voci perfecte pentru indie, care ti-ar pica bine.

7 răspunsuri:
| xDepression a răspuns:

BVB (BLACK VEIL BIDES), RED, IMMORTAL... de la ßVß iti ecomand melodiile: perfect weapon
in the end
new religion
die for u / dine for u
carolyn
hello my hate
i am bulletpoof
the gunsling

a si mi-am mai amintit de o trupa : DOPE - die mothe fwcker die

-> sper ca te-am ajutat. funda? happy

| nowar explică (pentru xDepression):

Merci oricum, insa am spus trupe de INDIE rock. Trupa DOPE o stiu si imi place, dar BVB.meh. :-& Sper ca nu te superi dar ai inteles gresit big grin

| xDepression a răspuns (pentru nowar):

A nu am citit tot scuze =]]]]

| nowar explică (pentru xDepression):

Nu are nimic laughing

| svartirhimnar a răspuns (pentru xDepression):

Immortal? Măcar ştii cine-s ăia şi ce cântă de-i bagi în oală cu black veil brides?

| Wolfszeitt a răspuns (pentru xDepression):

Immortal cântă indie? rolling on the floor

| MauriceCorelli a răspuns (pentru Wolfszeitt):

E grele diferentierile.