| Anonimul1515 a întrebat:

Ce ziceti de aceasta chitara ( pentru un icnepator ) :
http://www.soundcreation.ro/......d8797.html

sau

http://www.soundcreation.ro/......d8796.html

dupa cum ma uit eu is cam la fel. Va astept parerile cu mare drag mai ales a Ta, Thundestruck :)

3 răspunsuri:
| Thunderstruck a răspuns:

Pana in banii aceia, majoritatea chitarelor suna la fel, adica cele cu humbuckere suna la fel intre ele, iar cele cu single coil-uri, la fel. Daca diferente nu sunt, sau cel putin sunt insesizabile pentru incepatori, ar trebui sa ne orientam spre chitara care e mai solida, are componente care nu se strica dupa 2-3 zile si daca intereseaza pe unii- care arata mai bine, desi rar ma intereseaza, singurele chitare pe care nu le suport sunt unele epiphone-uri care sunt hidoase, dar tot le iubesc.Cum multe detalii despre componentele chitarelor nu sunt pe internet, cel mai bine ar fi sa ne orientam dupa firme.Am vazut ca woodenpints ti-a recomandat un ibanez, iar tu ai venit cu doua cort-uri. Firma cort nu e asa folosita in Romania, deoarece nu se prea aduc, dar ibanez...sa fim seriosi, peste tot se foloseste ibanez.Eu m-as orienta spre ibanezul recomandat de coleg. Dar...Mereu exista un dar. Daca vrei ceva cu adevarat bun, cred ca am zis chestia asta de 100 de ori, iti recomand sa mai pui 150 de lei, sau cat o veni si sa iei una bucata http://mcmusic.ro/......0.html.Iti garantez ca este peste toate 3 chitarele, e o chitara care isi merita banii, celalalte 3 chitare fac tot ce pot pentru suma care li se ofera, dar asta e peste ele la orice capitol.Un alt avantaj ar fi ca are bridge fix, care e mult mai usor de acordat, da, bridge-ul, ma refer la intonatie, actiune, dar si corzile.Un alt plus ar fi ca ai doua pot-uri de volum si doua de ton, nu pare cine stie ce plus, dar te ajuta in multe cazuri.Un alt plus e corpul de mahon, care e lemn adevarat, fata de tei si agathis (?).Cam atat ii de zis, daca nu esti dispus sa mai dai niste bani in plus si sa obtii ceva net superior, e foarte bun ibanezul, dar daca vrei sa obtii o chitara adevarata, iti recomand epiphone-ul.

| MusicFromAvenue a răspuns:

Pe scurt, observ ca iti plac modele ST. Daca nu iti place modelul les paul, pur si simplu nu il iei. Daca vrei un model ST, iti recomand sa iti iei unul de la ibanez, daca vrei un model les paul si mai accesibil poti sa iei un epiphone. Fiecare chitara difera intre ele datorita lemnului. Nici o chitara nu au exact aceleasi bucati de lemn ca sa spui ca suna identic. In al doilea rand daca esti incepator ia-ti o chitara pe la 5-6 milioane, daca te vei tine de treaba si vei vrea sa fii PRO atunci va trebui sa iti alegi o chitara destul de buna. Dar sa nu uiti ca la chitara electrica mai ai nevoie de un amplificator, iar pentru efecte ai nevoie de pedale de efect. Nu iti recomand un procesor de efecte pentru ca ofera efecte digitale si nu vei fi satisfacut deloc.
Uite niste modele de ST:
http://www.soundcreation.ro/......d6974.html
http://mcmusic.ro/......grx90.html
Sfat: Daca vrei o chitara buna, pune-ti niste bani de o parte si ia-ti o chitara buna. O chitara buna o alegi dupa lemn (cel mai bun e mahonul), dupa doze si cel mai important trebuie sa ii pui si corzi de calitate. Bafta!