| SuntFataa a întrebat:

Chitara acustica sau clasica? Vreau sa achizitionez o chitara si nu stiu ce sa aleg. Stiu ca cea clasica are corzile de nylon iar cealalta din metal sau ceva de genul dar nu stiu decare sa iau
Precizez ca nu stiu nici macar o nota sa cant laughing) O sa o iau de la zero
Deci? Acustica sau clasica? Si cateva cuvinte despre fiecare in parte va rog

2 răspunsuri:
| usernameisnotexistentanonim a răspuns:

Depinde.
Daca vrei sa canti muzica folk, cu acorduri, ia-ti o chitara acustica.
Dacac vrei sa canti pe note, cum prefer eu, i-ati una clasica. Mie mi se par mai bune cele clasice.

| mirea25 a răspuns:

Eu îți recomand chitară clasică pentru ca este pentru incepatori dar poți citi aici despre ambele
http://playguitar.host-ed.me/html/primachitara.html