| UrsuletUUU a întrebat:

O sa incep sa cant la chitara dar inca nu stiu ce fel de chitara sa aleg care este mai buna si mai frumoasa dintre astea
acusticasadare o gaura in eabig grin)
clasica: are corzile din plastic
western: are corzile din otel (par asa ca niste sarme)
electrica: captarea sunetului se face prin intermediul unor microfoane numite doze

Răspuns Câştigător
| ptufi71 a răspuns:

Ia-ti clasica, este mai usor de cantat la ea deoarece are corzile mai moi si mai departate una de alta.La acustica corzile iti vor rupe degetele tale neobisnuite cu chitara si vei abandona dupa cateva zile.

5 răspunsuri:
| user123654 a răspuns:

- Chitara acustică/western/rece e una și aceași treabă. N-am înțeles faza cu „are o gaură în ea"...
- Dozele nu sunt microfoane.
- Chitarele acustice, electrice, clasice se deosebesc enorm de mult între ele (și nu doar prin aspect).
- Nu există chitare „mai bune" sau „mai frumoase", dacă te referi la tipuri de chitară.
All in all, recomand cu tărie să nu te apuci de muzică. Muzica e o artă, nu o bătaie de joc. Având în vedere că tot ce știi despre chitare e că una „are o gaură în ea", alta are corzi de plastic (p-asta întâmplător ai nimerit-o) și că „dozele sunt microfoane", nu consuma inutil timpul instructorului (autodidactă nu ești).

| Nix15 a răspuns (pentru user123654):

Cam toata lumea care nu canta spune asa. Poate sa invete, nu e problema. Cel mai important e sa nu se piarda pe drum si sa invete singur/singura + pasiune pentru instrument.
P.S. big grinaca vrei sa canti manele, mai bine te lasi

| user123654 a răspuns (pentru Nix15):

Din ce spui tu, denotă faptul că nu ai sesizat că e total pe lângă. Cum poți spune că o să începi să cânți la chiatară, dacă nici măcar nu știi ce e chitara, cum se numesc tipurile de chitară, cum se produc sunetele, ce sunt dozele etc.

Dacă nu ai observat, eu i-am remarcat greșelile ȘI I LE-AM EXPLICAT, în ideea de-a învăța ceva de la mine, pentru că mă pasionează subiectul și îmi face plăcere să ajut oamenii.

Menționez că nu am încercat să o descurajez, doar i-am dat un sfat, o recomandare. Oricum ea hotărăște ce vrea să facă. N-am venit aici să jignesc pe nimeni, spre deosebire de tine, care înțeleg că m-ai numit manelist, asta în condițiile în care nu cunoști părerea mea vizavi de manele.

Înțeleg că prin „cam toată lumea care nu cântă spune așa" ai făcut o referire la faptul că i-am zis că nu poate fi autodidactă? În primul rând, am cunoștințe în domeniu, te asigur. De aceea mi-am permis să îi răspund la întrebare. În al doilea rând, din moment ce nu a învățat - singură sau chiar și cu ajutorul cuiva - care sunt diferențele dintre chitarele reci, electrice și clasice, din start e clar că nu poate învăța să cânte la una. Fără noțiunile de bază nu doar că nu poți învăța mai departe, dar te faci și de râs când spui că vrei să te apuci de chitară, însă nu știi nici măcar la ce chitară cânți.

În schimb, comentariul tău are și o parte bună: oricine se apucă să studieze un instrument muzical trebuie să fie hotărât și pasionat de ce face.

Însă, din nou, ea are ultimul cuvânt.

| UrsuletUUU explică (pentru user123654):

Sincer iti multumesc tare mult pentru acest raspuns dar as vrea sastudiez acest instrument doar ca am spus ca vreau sa invat la ea sincer mi-as lua chitara acustica pentru ca poti canta pe orice tip de muzica dar inca nu sunt sigura

| user123654 a răspuns (pentru UrsuletUUU):

Poți alege chitara acustică. Poți cânta mai multe la ea comprativ cu celelalte.