| KellyK13M a întrebat:

Cine imi poate spune notele pe chitara? Nu acordurile...ci notele gen:Coarda 5(numarand de jos in sus) fretul 3 este nota do. Vreau sa imi spuneti restul notelor va rog :-)

Răspuns Câştigător
| TeoPT a răspuns:

Lucrurile astea sunt logice, nu se învață mecanic.
Se respectă o regulă - fiecare fret de pe chitară reprezintă un semiton.

Hai să luăm prima coardă - Mi-ul.
Coardă liberă - MI
Fretul 1 - FA (Între MI și FA e un semiton)
Fretul 2 - FA diez
Fretul 3 - SOL
Fretul 4 - SOL diez
Fretul 5 - LA
Și așa mai departe.

Următoarea coardă este La.
Lăsată liberă este LA (poate ai observat că, cei care cântă la chitară spun că o metodă de acordaj după ureche este ca o coardă pe fretul 5 să sune ca următoarea pe fretul liber, cu o excepție la SOL. Există o logică în treaba asta)

Deci, coarda LA
Liberă - LA
Fretul 1 - LA diez
Fretul 2 - SI
Fretul 3 - DO (Între SI și DO e semiton)
Fretul 4 - DO diez
Fretul 5 - RE
și așa mai departe.

Așa procedezi cu toate corzile, sunt cel puțin 15 note de DO pe o chitară normală, sau de RE, FA, SOL etc.
E o chestie logică. Dacă o urmezi vei ști toate notele.
Baftă