| Vasile_Balan_1991_EOWO a întrebat:

Cine poate sa compuna versuri si piese sa nu fie inregistrate si puse pe nici un site...as vrea sa sa le produc si sa fac un CD muzical

1 răspuns:
| ceaiuldetei a răspuns:

Fără a fi nepoliticoasă sau rău intenționată, mă întreb, cum poate avea cineva curajul să pună o astfel de întrebare?

De fapt, dacă stau să mă gândesc bine, nu e o simplă întrebare, ci o cerere în toată regula și nu o cerere obișnuită, ci una, aș îndrăzni să spun, obraznică.

Referitor la întrebarea ta:

Practic, cineva pe site-ul ăsta, cere să i se dea moca, piese muzicale neînregistrate, gata făcute, cu tot cu versuri, pentru ca drăguțul de el să își facă un disc, pe care mai apoi, nu-i așa, să îl vândă.

La rândul meu, vin și eu cu o întrebare: Cum poți să ceri așa ceva?

Că nu e ca și cum ai cere o cutie cu chibrituri sau un pachet cu țigări, ci rodul imaginației și sufletul și sentimentele cuiva, pentru că muzica, asta înseamnă. Actele artistice vin din sentimente. Sunt persoane mai sensibile decât majoritatea și ăștia sunt artiștii. Iar tu vii și ceri sufletul omului.

Adică tu să îți faci treaba cu munca altuia. Cum îți sună? Mie îmi sună a nesimțire în stadiu pur.