| Ciprian_Bogdan_1990 a întrebat:

"Cover" la o melodie e atunci când pui versurile tale pe negativul melodiei respective sau când interpretezi tu melodia cu versurile originale?

2 răspunsuri:
| Neberius13 a răspuns:

Daca-i cover o interpretezi cu versurile ei, asa cum e, eventual schimbi stilul vocal si instrumentatia (instrumentele folosite, nu notele). O melodie cantata de regula cu o chitara electrica interpretata cu una acustica de exemplu. Sau pur si simplu interpretata cu alt stil vocal.
Poti de exemplu sa compari "21st century schizoid man", cantata original de King Crimson cu cover-ul facut de Ozzy Osbourne ca sa vezi diferenta mai clar. Doar un exemplu.

| TheWalker11 a răspuns:

Cover este o piesa a altui artist pe care o interpretezi tuwinking (Deci a-2-a varianta).