| sssssssssss a întrebat:

Cum credeti rockul nou a progresat sau a cazut fata de rockul vechi?

Răspuns Câştigător
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Depinde la ce ne raportăm şi, până la urmă este o chestiune de gust.
De pildă, Black Sabbath vroiau să fie duri dar atâta permitea tehnologia la vremea respectivă şi atâta se putea şi dacă e să comparăm tehnic Paranoid de la Black Sabbath cu... să zicem "Hate Me" sau Everytime I die de la Children of Bodom, atunci rock-ul (metalul, mai precis) a progresat.
Dacă este însă să comparăm ceea ce se scoate acum în comercial (mainstream) cu ce se scotea în urmă cu 30 de ani, putem spune clar că a decăzut.
Iron Maiden şi acum îşi umple stadioanele cântând piesele vechi, nu piesele noi.
La urma urmei şi Avril Lavigne cântă rock,... la dracu' şi Tokyo Hândel, pardon, Hotel, cântă rock. Pot fi oare aceşti umezitori de adolescente frustrate sexual comparaţi cu greii Motorhead, Metallica (primii 15 ani), Skyclad, Bathory sau Uriah Heep?
Genurile şi ierarhiile s-au schimbat foarte mult.
Înainte şi Metallica şi Bathory erau în aceeaşi categorie şi anume rock/metal. Acum Metallica este thrash heavy metal iar Bathory este epic viking metal (black metal influenced).

Într-un final e o chestiune de gust.
Oricum, un lucru e sigur: Sunt piese rock scoase acum 40 de ani care vor fi în continuare actuale.
Să mergi la un concert Deep Purple când se cântă piesa "Child in time". Are 40 de ani melodia aia şi uneşte generaţii întregi la concerte!
Oameni din toate categoriile sociale şi de toate vârstele sunt uniţi de aceiaşi muzică bună, zic eu.
Rock-ul este în continuă schimbare. Că e evoluţie sau involuţie, peste alţi 20 de ani vom discuta schimbările de acum şi le vom putea judeca obiectiv, având toată imaginea în faţă.

Până una alta, bucură-te de muzică.
Rock on!