| Madasinimic1 a întrebat:

Cum imi pot da seama ce fel de melodie ascult? Adica cum imi pot da seama ca e rap, trap, rock, k-pop, pop, electronica, etc?
Si inca o intrebare, este vreo diferenta intre k-pop si pop?

2 răspunsuri:
| Mayhem666 a răspuns:

Iti dai seama de gen dupa cum suna, de obicei instrumentalul, beat-urile, chiar si versurile sau modul in care artistul le pronunta (mai agresiv, mai tipat, mai calm, etc)
K-pop-ul e doar pop coreean, care are si rap. Se diferentiaza prin "visuals", vidroclipurile avand o coregrafie, si multe culori, facand totul mult mai estetic, si grupurile avand de obicei mai mult de 4 membrii, dintre care cel putin unul e rapper-ul.

| Anonim3045 a răspuns:

K-popul este un fel de pop combinat cu rap, trap, dance și electronică, având un sound specific zonei asiatice, respectiv foarte diferit de muzica pop generală.
Iar legat de prima întrebare, ascultând multă muzică din genurile respective, ulterior îți vei da singur/a seama că diferă destul de mult unul față de celălalt.