| Anablondyi a întrebat:

Cum se noteaza clapele pianului cu B C D...nu prea inteleg care cum sunt...imi spuneti va rog? dau fundita :*:*

Răspuns Câştigător
| TeoPT a răspuns:

Uite așa
Do - C
Re - D
Mi - E
Fa - F
Sol - G
La - A
Si - B
Și clapa neagră dintre două clape albe reprezintă diezul/bemolul. Între treptele 3-4/7-8 nu există clapă neagră deoarece acolo este deja semiton.
Baftă.

1 răspuns:
| Marius_1057 a răspuns:

Notatiile se fac in sistem international, asa ca pentru nota Do corespunde litera C; uite toata gama: Do(C), Re(D), Mi(E), Fa(F), Sol(G), La(A), Si(H)