| Iulian120 a întrebat:

Cum se numeste genul de muzica in care de parca ar fi un preot dar nu este preot si este un fel de muzica in care se cinta de parca ar tipa un preot este o voce groasa nu stiu cum.
Se cinta si pe aproape de finalul acestui video https://www.youtube.com/watch?v=N_ujtrJUh3Q

Răspuns Câştigător
| Drolja a răspuns:

Nu o să mă leg de faza cu preotul, pentru că, nu o să mă leg de faza cu preotul.
Melodia respectivă se numeşte "O Fortuna" ( www.youtube.com/watch?v=_A3zKtU2UBY ) şi este cântată de un cor; compoziţie vocală acompaniată instrumental.
Acest tip de compoziţie are denumirea de "cantata".

De la aceste informaţii, poţi să te documentezi pe google în legătură cu cantata scenică şi Carl Orff.

2 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Te referi la opera? Sau mai e un gen de muzica mai mult electronica, chiar si cu versuri. De obicei apare in filme. Poti scrie pe youtube Epic Music si vei gasi. Vocea aia groasa. e bariton laughing.

| raMLesS a răspuns:

NoapteaTarziu - ma joc nonstop?
laughing))