| SmoothCrimnalnr.1 a întrebat:

Daca nu sar fi nascut Michael Jackson ar exsista muzica pop?

Răspuns Câştigător
| DoctorG.Medic_legist a răspuns:

Desigur dar poate nu ar fi existat si un rege al ei!
Ca Madonna e praf...(parerea mea)

20 răspunsuri:
| ing. a răspuns:

Ar exista, insa ar fi urata si neinteresanta

| viki a răspuns:

Elvis a fost regele muzicii rock'n'roll din cate stiu, nu regele pop...thinking
Si da, de ce sa nu existe pop-ul? doar ca nu ar fi fost la fel fara mj...sad

| Elly4all a răspuns:

Da daca nu ma insel primul a fost Elvis Presley

| cristi27 a răspuns:

Exista dar nu era la fel de frumoasa cum a facut-o el, daca nu era Michael poate nici copilariile noastre celor care am trait cu muzica lui nu erau asa frumoase.R.I.P MICHAEL

| adyth a răspuns:

Elvis era cica 'regele rock'n'rollului", BlindulBen...
alta mancare de peste

| YepIsSuspended a răspuns:

Nici nu stiam ca Michael Jackson muzica pop, dar oricum tot ar fi inventat cineva muzica pop... apropo:madona canta bine dar nici nu se compara cu Michael!

mlm
| mlm a răspuns:

Sint sigura ca ar fi existat, daca nu ar fi fost el, ar fi fost altul si tot ar fi aparut stilul pop.

Răspuns utilizator avertizat
| dragosh a răspuns:

Elly si blindul, din cate stiu eu elvis nu era specialist in pop ci in rock'n'roll daca nu ma insel. M. J era numai cu pop'ul.Multi zic ca era mai tare chiar si decat elvis!

| CoLoRsS a răspuns:

De ce sa nu existe? Sunt alti cantareti care canta pop!

| eliade a răspuns:

Se cam amesteca genurile pe aici! Muzica pop este o continuare istorica a muzicii usoare.La inceputul anilor '80, cand cariera solistica a lui MJ a inceput sa faca furori, muzica usoara intrase intr-un proces de criza ireversibila, manifestandu-se prin festivaluri idioate gen San Remo, unde cantaretii evoluau in costum si se retrageau in culise facand cu mana la public[!]. Sa te fi intors cu spatele la public, pe atunci, era ca o blasfemie, aproape
ca ai fi putut fi ars pe rug[stiu, pentru ca eram in fenomen!]. In aceste conditii, aparitia lui MJ a avut un impact nuclear[adica la nucleu!], aducand vigoarea specifica rock-ului intr-o muzica usoara profund revolutionara si imbinand-o cu elemente coregrafice nemaivazute. Fara a fi un mare fan al lui MJ, la vremea respectiva am fost puternic socat de albumul "Thriller" si de videoclipurile care l-au insotit["Billie Jean" este si acum de referinta!]. Raspunsul meu:tot s-ar fi ajuns la pop, dar ar fi aratat ca Marcel Pavel, Doamne-fereste-si-apara!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

ai? ce-ai zis? sa luaaaaaaam aminteeee! printre altele Elvis ce cinta manele? si de unde a preluat Elvis parca de la populatia de culoare! M-ati inebunit cu M. J,! lasati-l frate! gata! credeti ca a fost sanatos? adica nu erea deranjat la cutiuta? stiu ca ma injurati! dar sa fim seriosi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar fi egzistat, dar nu era asa de buna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, dar nu avea ''culoare'' si stil!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, ar fi existat. Si poate ar fi existat si alt rege pop, logic ca ar fi diferit fata de Michael pe care noi il stim. Dar se poate:pe si poate daca nu s-ar fi nascut Michael, sa se fi nascut unu gen ...Mark bla bla, sau poate chiar un roman care sa aiba o influenta mare happy poate chiar sa se inventat dansuri si mai bune ca moonwalk si robot.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.tongue Dar ar fi fost naspa sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar eu cred ca ar fi existat, dar michael e super tare cu muzica lui si cei care nu sunt cu el nu aveti gusturi bune!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am trai in muzica de scoala

| SmoothCrimnalnr.1 explică:

Intrati aici pe http://ro.wikipedia.org/wiki/Michael_Jackson sa vedeti canta si rock.

| georgy_1418 a răspuns:

Evident.cred ca faceti prea muult tam-tam ca s-a dus.