| Stanescu_Simona_Ioana_2000 a întrebat:

De ce muzica e atat de misto?

1 răspuns:
| iar99Teo a răspuns:

Am sa iti raspun cu un articol pe care l-am scris la un moment dat pe tema muzicii:

"Si totusi. ce este muzica?
Am incercat sa caut acest raspuns pentru a intelege mai bine de ce anume ne schimba atat de mult viata de zi cu zi.
De-a lungul istoriei multi au cautat o definitie, o exprimare in cuvinte a cuvantului "muzica" insa este destul de greu de exprimat si probabil ca ceea ce gasim in dictionar nu ne satisface pe deplin.
Dex online ne spune ca muzica este :
1. Arta de a exprima sentimente și idei cu ajutorul sunetelor combinate într-o manieră specifică.
2. Știință a sunetelor considerate sub raportul melodiei, al ritmului și al armoniei.
3. (Adesea fig.) Creație componistică, melodie, cântec; p. ext. executare sau audiere a unei compoziții muzicale.
Tind totusi sa cred ca muzica, reprezinta mult mai mult decat o simpla insiruire de note sau zgomote prezente intr-un anumit spatiu si interval de timp. O prima idee ce se poate contura dupa definitiile de mai sus ar putea fi "muzica un mijloc de comunicare". Un lucru este cert - exista din cele mai vechi timpuri si a influentat comportamentul oamenilor prin: cantece de razboi, de leagan, cantece religioase, de dragoste etc. Muzica te poate face trist sau vesel, te poate relaxa sau motiva... ceea ce ne poate face sa credem ca are capacitatea de a conserva si transmite emotii la cel mai inalt nivel.
Ca o concluzie as indrazni sa afirm ca poate conecta mintile oamenilor intr-un mod in care nici o alta forma de comunicare nu reuseste sa o faca. Are puterea de a schimba comportamentul si starea de spirit in care ne aflam zi de zi.
As tinde sa cred ca principalul efect si scop al muzicii este acela educativ(ma refer la abilitatea de a schimba). Este normal sa nu ne imaginam muzica pe post de un profesor cu parul in mana care ne dicteaza ce anume sa facem. Acceptand acest rationament cred ca ajungem la urmatoare ideea "muzica mijloc de manipulare".
Si atunci vine fireasca intrebare :. creatia muzicala a fost conceputa pentru a ne controla? sau a ne ajuta sa ne schimbam? ..hmm. in ce fel?
Probabil ca nu o sa reusesc sa-mi explic aici. ceea ce marii intelepti ai omenirii nu au reusit. In schimb mi-am propus sa expun cateva incercari celebre de a defini muzica :
- "Muzica este o armonie agreabilă în onoarea lui Dumnezeu şi desfătarea permisă sufletului." Johann Sebastian Bach
- "Muzica este graiul sufletului. Ea stârneşte în noi, nu instinctele, ci gândurile cele mai profunde." Ludwig van Beethoven
- Muzica este mijlocul prin care ne vorbeşte timpul. Ea ne face să-i simţim trecerea.Georgeta Nedelcu
- Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nicio întrebare.Nichita Stănescu
- Muzica este arta cu materialul cel mai imaterial. Platon
- Muzica este stenografia emoţiei.Lev Tolstoi
- Muzica este aritmetica sunetelor.Claude Debussy
In mod cert ar mai fi multe de adaugat...
Alegeti deci cu intelepciune muzica pe care o ascultati si bucurati-va de ea! Va poate schimba viata!"

Sper ca am reusit macar partial sa-ti raspund la intrebare happy