| valy a întrebat:

Deci.as dori si eu sa ma exprim.
Nu am mai vazut in viata mea atata tampenie pe lumea asta precum am vazut de curand.
De unde mai oameni buni daca asculti manele esti cocalar sau pitipoanca si neaparat esti rrom.si de unde pana unde stilul de muzica dovedeste inteligenta?
Ok nici eu nu sunt de acord ca manelele gen ca am bani de sparg bancile.si masini si mai departe. dar sunt multe manele frumoase.
Dar eu totusi eu nu inteleg de unde pana unde cei ce asculta rock sau alt gen de muzica sunt mai inteligenti.
Aratati-mi studiu si analize facute daca asculti manele esti rrom.eu ascult manele si iti arat acte cum, ca sunt Roman din vechi strabuni.si daca am face competitie tu cu mine te asigur ca ai de pierdut
Si de unde pana unde maneaua are text vulgar si melodii de copii intarziati mental?
Si toate le gasiti pe acest link minunat
http://www.TPU.ro/......te-manele/
Si inca ceva. cei care nu agreaza manelele.cand merg la distractie.la o nunta...majorat.botez.ce se asculta? cumva rock si nu stiu eu?
Ati putea sa imi raspunde-ti la aceste intrebari daca tot sunteti mai inteligenti?

Răspuns Câştigător
| Pheno a răspuns:

Bun frate, vad ca te simti deranjat la corason daca cineva se ia de stilul tau de muzica, asta e specific manelistilor, sa va doara la ce va zic "dusmanii". zi'mi si tu o manea care transmite un mesaj. hip hopu' transmite un mesaj, rockul transmite stari si sentimente, dar cand il auzi pe guta si pe mai stiu eu cine cu "oh printesa mea, oh masina mea, oh valoarea mea, si dusmanii ma dusmanesc, banii nu se mai opresc" sau ce pana mea mai contin manelele voastre. CE AR TREBUI SA INTELEGEM DIN ASTEA? cultura?! e un stil foarte tampit de a face dintr'o propozitie analfabeta o MUZICA.

si eu la o "distractie" (alt termen manelist) ascult ce imi PLACE, altfel nu e distractie, oamenii care zic "eu nu ascult manele dar cand e chef tare bine merge" sunt cei mai retardati de pe planeta.

si la majorat la fel. cine zice ca daca e o ocazie speciala trebuie sa asculti tampeniile alea? eu uite ascult rock la 'distractii', la majorat.la botez pot sa ascult populara romaneasca, nu **** de rrom.

mai ai sa'mi raspunzi la asta?

34 răspunsuri:
| Fifylici a răspuns:

De acord cu tine! Dar nu genul in sine este problema ci limbajul lor si modul cum se exprima.Majoritatea cantaretilor de manele cam au ceva probleme cu gramatica, fac foarte mari dezacorduri si nu au studii superioare cum ar fi conservatorul. Apoi mai este aspectul fizic ca vezi Doamne daca poarta lanturi de 10 m si prea multi cercei sunt coca si pitizi.Intradevar sunt si manele care vorbesc numai despre bautura femei si bani dar mai sunt si unele care iti merg la suflet si ce nu suport eu cand vezi cate o chestiune de-asta care sa crede rocker de la masa din uter si vezi ca lasa comment-uri pe youtube:"sti eu nu ascult manele, dar asta imi place". Pai fratele meu daca nu iti placeau evitai manele si iti vedeai de durerea ta.Fratimiu la conservatorul imi spunea ca a intalnit oameni care l-a apel de rington aveau manele si na majoritatea mancau Johan Strauss sau Bethoven de la varste mici.
Din cauza religiei mele am ajuns sa ma carai cu preotul cu care facem muzica si la un moment dat veni vorba de nu stiu ce cantec de dragoste din cartea de muzica si cica la el ca asta e muzica adevarata nu tampeniile alea de manele ca ala nu e gen de muzica si atunci m-am ridicat in picioare si i-am spus va rog sa imi permiteti dar manele au fost recunoscute ca si gen de muzica iar dvs nu puteti schimba asta cu nimic.
Traim intr-o tara democratica, si eu am fost catalogata ciudata de catre colegii mei cand inaintea unui test mi-am pus sa ascult simfonia 9 a lui Bethoven ceea ce eu nu prea ascult chiar deloc si colega-mea :ai febra si numai judeci.
Si eu ascult manele si nu imi e rusine sa recunosc, din pacate nu mi-a zis nimeni pan acum bah fata esti o pitzi, i-as fi spus sa imi arate unde in dex se gaseste cuvantul asta si pai sa invete sa il foloseasca corect.
Din cauza divergentelor am fost nevoita sa invat sa spun:Extazul meu durerea ta! accelasi lucru ar trebui sa il faci si tu.
Gusturile nu se discuta si cu asta am spus tot.

| luiza a răspuns:

Aici nu e vorba de inteligenta, e vorba de respect, respect pentru un anumit gen de muzica. Asi vrea din start sa spun ca eu nu sunt fan manele dar ca oricare dintre noi, ascult in anumite situatii, asa cum ai spus si tu o nunta, un botez...Si da ai dreptate sunt manele si manele, si de regula la petreceri se canta cele frumoase, ritmate si cu mesaj in tonul petrecerii. Si apoi consider ca fiecare are dreptul sa ii placa un anumit gen de muzica si nu ii putem obliga pe ceilalti sa asculte ce ne place noua.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti spun eu cum e treaba.Nu ai dreptate aproape deloc. Un exemplu ma dau pe mine si prietenii mei. Faza e ca eu traiesc la tara. In comuna unde traiesc eu 99% din oameni sunt cocalari si 99% sunt cocalari. Manelele intr-adevar sunt un gen de muzica dar unu cu adevarat vulgar in felul lui. Oamenii de aici care asculta de o viata manele se poarta exact ce spun acele melodii. Cu totii se dau smecheri cu banii lor si daca te uiti la casa lor e aproape cazuta toata. Se dau smecheri cand ies cu masinile lor prin sat cu boxele in blana de manele si deranjeaza linistea publica. Ie iau de orice fata, de orice baiat doar asa pentru ca s-a uitat la el pentru ca el e smecher si celalalt e un fraier. Iar acum oamenii care asculta alt gen de muzica.La noi genul in afara de manele este muzica dance. O muzica linistitoare care nu vorbeste despre smecherie sau despre alte prostii care le au manelele. Daca calci pe unul care asculta manelel pe picior din greseala ala te ia la gataie ca el e smecher dar daca calci pe unul care asculta Dance iti ceri scuze iar el iti spune ca nu face nimic. Cei care asculta Dance sunt mai linistiti si nu fac probleme. Ce ati prefera unu care asculta manele la maxim prin cartier de va dor urechile sau pe unul ca mine care asculta muzica in casti si nu deranjeaza pe nimeni.Pe un ascultator de manele care te poate lua la bataie asa ca are el chef sau pe mine care nu am luat nici o data pe nimeni la bataie si nici nu am fost batut ca nu am deranjat pe nimeni prin comportamentul meu.Pe unu care asculta manele sambata seara in club, se imbata si se duce acasa si isi omoara familia sau pe noi cei care ascultam Dance care poate ne imbatam rar dar suntem mai controlati ca ei si nu facem asemenea lucruri.
Am ascultat o data o manea era ceva de genu,, Vreau sa mor de nu stiu ce""Poi daca eu as fii bulversat dintr-un motiv anume si ascult acea melodie nu ma duc dracul si ma omor pe bune, dar daca ascult o melodie dance vad cat de frumoasa este viata si ca nu am dc sa fiu trist. Am inceput sa vb cam mult dar uite aici:

Manele:
http://www.youtube.com/watch?v=vd3VfsY_xXU&feature=fvst
http://www.youtube.com/watch?v=XZ9AYGav9vQ&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=kk8bb-E1WxA
Ce au in comun aceste melodii in afara ca il au pe Guta nambar uan:))?

Acum Muzica Dance:

http://www.youtube.com/watch?v=I2U-nwvYJjk
http://www.youtube.com/watch?v=t-WBVCb1xhE&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=g-VhZJllwYY&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=aGzj_zYAqZY&feature=related

Nui asa ca aceasta e mai linistitoare si suna mai bine.

ACUM TRAGETI CONCLUZIILE

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scuze.La postul meu am gresit Pt ca m-am grabit.Am avut mult de scris despre prostia numita manea.
Era de fapt

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si mie imi plac manelele! pa pup