| JohnGoldenarm a întrebat:

Din ce este compus un cantec, vreau un raspuns detaliat daca se poate, cate versuri are o strofa, cate versuri strofe are un refren? etc... daca poate cineva sa-mi explice as fi foarte recunoscator. Multumesc frumos.

Răspuns Câştigător
| dani2404 a răspuns:

In general muzica pop are un refren de 4 versuri, si strofe de 4 versuri, asta in general, dar la fiecare piesa difera. La rock nu ma prea pricep. Rapul de obicei are strofe de 4 versuri( de obicei, dar cum spuneam, difera), care pot avea aceeasi terminatie adica modelul AAAA, pot avea ABAB ( b ar fi o alta terminatie ). De obicei rapul are si el un refren de 4 versuri si foarte multe strofe.Parerea mea este ca rapul fara refren este mai bun, de ce? Pentru ca acolo este un mesaj mai puternic, in schimb rapul cu refren are si el un mesaj puternic sau mai putin, dar deja deriveaza putin spre pop acel refren, o persoana care asculta mesajul din strofa 1, dupa vine refrenul, acea persoana se concentreaza sa inteleaga refrenul si dupa strofa 2 nu are aceeasi legatura cu 1 ( parerea mea ). Nu stiu daca asta te asteptai ca raspuns dar sper ca ti-am fost de ajutor. Salut.

| JohnGoldenarm explică (pentru dani2404):

Este foarte bun raspunsul tau chiar inteleg ce vrei sa spui, stii cumva despre muzica dance in general? House / Techno etc Deep House?

| dani2404 a răspuns (pentru JohnGoldenarm):

Nu ma pricep, nu prea ascult genurile acestea de muzica.