| alexalx1234 a întrebat:

Doar eu cred ca manelele sunt niste gunoaie promovate de toti cocalarii? Vad ca aia canta doar despre bani, masini scumpe si sex.

12 răspunsuri:
| IonutR1 a răspuns:

Nu toate lumea agreaza manele cum e si normal. Nici eu nu sunt unul caruia sa ii placa manelele, dar ideea e ca unora chiar le place acest tip de "Muzica" (Da, se poate numi si asta muzica) chiar daca majoritatea sunt doar cocalari. Oricum, gusturile nu se discuta si totusi, la o petrecere, in club, la un bachet, la un majorat, fara o manea e cam degeaba.

| alexalx1234 explică (pentru IonutR1):

Si in alte tari la petreceri sau in cluburi cum de nu se pun manele? Sa inteleg ca un club fara manele e plictisitor?

| AC4S4 a răspuns:

Argumentul "Gusturile nu se discuta" este eronat.
Manelele reprezinta un gen de muzica de proasta calitate.
Exista muzica buna si muzica proasta. La fel cum exista mancare buna si mancare proasta, nu poti sa spui si acolo ca depinde de gusturi.
Eu fac des aceasta comparatie intre mancare si muzica. Daca faci un fel de mancare cu ingrediente expirate, de proasta calitate, o faci de mantuiala (nu o prajesti bine, nu o coci destul, stiu eu) va iesi o mancare proasta.
La fel este si la muzica. Daca pui versuri superficiale, ritmuri repetitive, o faci pe graba, evident ca va iesi muzica proasta. Manelele asta reprezinta. Si nu doar manelele, ci si multa muzica ce se da zilnic la radio si se asculta prin cluburi.

Daca uneori merge si cate o manea inseamna ca uneori mai merge sa mananci si mancare gatita prost.

| Vikaa a răspuns:

Aprob.

| ForeverAlone97 a răspuns:

Nici muzica comercială nu e mai bună.

| Epickk a răspuns:

Nu ascult mizerii de-astea dar.
Manelele sunt atat de promovate pentru ca sunt extraordinar de usor de inteles (parerea mea).
Analfabetismul a ajuns cea mai mare arta. Sunt foarte multi oameni cu, care nu poti purta o discutie cursiva timp de 5 minute.
Si sincer sa fiu.
In conditiile astea cam greu sa asculti Hip-Hop sau un Rock Clasic bun etc... (si aici ma refer la piesele noastre din Romania)
Numai ei stiu cum de nu sunt in stare sa asculte mesajul dintr-o piesa buna in limba romana da' in schimb toti se sparg in "englezisme".
Morometii ne-au zis de mai bine de 11 ani sa ne trezim si drept rasplata s-a nascut Salam.
"Mare cadou".

| MELISAnarcisa a răspuns:

Si eu cred asta. toate manele suna aproape la fel, si nu au versuri care sa exprime ceva bun.
manele = prostii

| alexalx1234 explică (pentru MELISAnarcisa):

Ma bucur ca mai exista macar foarte putine fete care nu o ard pe manele. Aici in Constanta doar manele se asculta

| Andreeush a răspuns:

Sunt de acord cu tine, nici eu nu agreez manelele.

| llleo a răspuns:

În mare, ai dreptate. Sunt, însă, câteva melodii reușite.

| RAY a răspuns:

Eu ma intreb ce suporti tu si nu urasti