| Chestiidotcom a întrebat:

Este nevoie de 88 de clape pentru a canta majoritatea melodiilor sau ajung 61?(vreau sa-mi cumpar un pian digital, iar numarul de clape aduna mult la pret)

Răspuns Apreciat de Editori
| Noumenon a răspuns:

Pentru majoritatea pieselor de muzica clasica ai nevoie de 88 de clape. Daca vrei sa ajungi la un nivel intermediar sau avansat, atunci ai nevoie de toate cele 88 de clape. Daca vrei doar sa inveti niste melodii usoare, fie ele din muzica pop sau cea clasica, atunci un pian cu 61 de clape s-ar putea sa-ti fie de ajuns. Cu toate acestea 61 de clape nu sunt de ajuns nici macar pentru piese relativ usoare ca si Fur Elise sau primul moment din Sonata Lunii. Mai mult de 90% din muzica pentru pian cred ca ar ramane inaccesibila pe o asemenea claviatura.