| ramittaramy a întrebat:

Eu imi doresc enorm sa devin cantareata dar nu stiu cum sa-mi implinesc visul avand in vedere ca am12 ani? Ce sa fac sau cum sa fac?

Răspuns Câştigător
| ForYouBaby a răspuns:

Cu placere happy :*

8 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Nu trebuie decat sa canti cat mai mult si cat mai bine, preferabil foarte bine.

| corolav a răspuns:

Pentru a deveni cîntăreț trebuie să în deplinești două lucruri absolut esenți ale: să ai voce și ureche muzicală.
Altfel „degeaba e orice vrere".
Apoi, te îndrepți către o școală po pulară de artă( dacă există așa ceva în localitatea ta ) sau te adresezi unui profesor de canto.
Lucrezi la voce timp de vreo 3 - 4 ani de zile ( deși pe voce e bine a se lucra după 17 -18 ani). Și apoi cauți să încerci diverse căi de a te afirma.
Dar, îți spun de pe acum ca să știi!
Această meserie presupune a te su pune dictonului: mulți veniți - puțini aleși.
Sau, fată fiind, nu este exclus să în capi pe mîna unor profitori, care nu prea sînt meseriași dar sînt foarte pri cepuți în a te duce cu vorbe frumoase
și de cele mai multe ori ajungi întîi prin patul lor și apoi...nu te mai cunosc.
Sau, cum se spune, drumul sprte iad
e pavat cu intenții bune.
Și, chiar dacă ajungi cumva ceva mai sus, viața în branșă e un calvar.
E atîta mîncătorie între toți acești „artiști" încît, nu de puține ori, cei mai slabi cedează, se lasă păgu bași, preferă să uite că au ales un ast fel de drum.
Dar, vorba francezului (sic!): „De gustibus non... distupabant(!)".
Succes!

| ramittaramy explică (pentru corolav):

Multumesc o sa am grija laughing)))

Răspuns utilizator avertizat
| ForYouBaby a răspuns:

Pei in primul rand daca ai voce ar trebui sa iei lectii de canto si sa mergi la un liceu care se bazeaza pe asta :* dupa care urmeaza Universitatea Națională de Muzică din București bineinteles poti sa participi de pe acuma la diferite concursuri in care sa iti areti talentul, sa devii cat mai cunoscuta asa fi sigura ca vei ajunge departe :* Succes sa ai! :*:*

| ramittaramy explică (pentru ForYouBaby):

Multumes cred ca asa o sa fac

| ForYouBaby a răspuns (pentru ramittaramy):

Cu placere happy :*

| sarah15 a răspuns:

Ar trebui sa te duci la o scoala de muzica, acolo vei avea profesori specializati in domeniu si vei avea cale deschisa si la concursuri/spectacole ca sa te afirmi. Momentan daca nu ai de gand sa te muti la o scoala de arte poti lua in particular lectii de canto ca sa-ti dezvolti vocea. Vorbeste si cu mama ta despre asta. Succes!

| cris7716 a răspuns:

Romanii au talent, X Factor...