| DonEduardo a întrebat:

Hei, salut, cum se face sa mixezi muzica la concerte si festivaluri (Ma refer ca DJ, nu ca inginer de sunet)?

14 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Începi cu o discotecă. Dacă ești bun, urci în ierarhie profesională. Apoi cineva te angajează.

| DonEduardo explică (pentru sadrian46):

Deci sa inteleg ca sa mixezi la un club e acelasi lucru cu a mixa la un festival sau concert?

| sadrian46 a răspuns (pentru DonEduardo):

Nu este acelaș lucru. Dar ai întrebat cum poți ajunge acolo.

| DonEduardo explică (pentru sadrian46):

Nu ma refeream din punct de vedere profesional. Voiam sa zic daca la consola faci aceleasi lucruri.

| DonEduardo explică (pentru sadrian46):

De pilda, daca ma duc la un curs de dj, pot sa le invat pe ambele? La un curs obisnuit de dj,

| DonEduardo explică (pentru sadrian46):

Sau sunt cursuri speciale pentru dj de discoteca si alte cursuri speciale pentru dj de festivaluri si concerte?

| sadrian46 a răspuns (pentru DonEduardo):

Nu pot să spun că știu la modul special ce face un DJ la consolă. El și la discotecă. și la festival, mixează.
Diferența este că cerințele sunt altele la un festival. Ai în față 10000 de oameni și trebuie să mixezi așa încât ei să fie satisfăcuți, fericiți, mulțumiți, să aprecieze ce le oferi.

| DonEduardo explică (pentru sadrian46):

Deci, practic, mixingul e acelasi peste tot, nu?

| sadrian46 a răspuns (pentru DonEduardo):

În mod aproape sigur, nu. Meseria este aceeași.

| DonEduardo explică (pentru sadrian46):

Deci diferentele sunt doar ca la un festival sau concert ai mai multi oameni si trebuie sa ii faci sa danseze pe toti, nu?

| DonEduardo explică (pentru sadrian46):

Sa inteleg ca ei la concerte si festivaluri ei nu canta aparat, nu? Doar mixeaza, nu?

| sadrian46 a răspuns (pentru DonEduardo):

Eu așa știu că mixează. Să te uiți pe You Tube după ce cauți DJ.
Ai văzut pe vreunul din ei cântând el însuși?

| DonEduardo explică (pentru sadrian46):

Nu.

| sadrian46 a răspuns (pentru DonEduardo):

Ei, dacă nu ai văzut, asta este. Un DJ doar mixează muzica cântată de alții.