| dumdum167 a întrebat:

Hei TPU
am nevoie de ajutorul vostru.
am o chitara acustia,sunt incepator.
Cant de cateva luni si acum am ajuns sa folosesc un capodastru, problema e ca atunci cand imi pun capodastrul pe fretul 7, corzile G si B imi falseaza,am observat ca imi atinge doua freturi, nu stiu ce sa mai facsad ce trebuie sa-i schimb?
calusul,(puntea) cordarul? ce pot sa fac?sad

Răspuns Câştigător
| RockNbeer a răspuns:

Baga o bucata de hartie la headstock si incearca sa ridici coarda, insa vezi sa fie diferenta foarte foarte mica.
Posibil sa fie gatul indoit, ai facut vreo schimbare si ai pus corzi mai groase decat cele obisnuite?
De cand ai chitara? ai cumparat o noua sau la mana a 2 a? ti a testat o cineva care stie sa cante inainte s o cumperi?

| dumdum167 explică (pentru RockNbeer):

Corzile,le-am schimbat eu pentru ca primul set mi s-a rupt,chitara am luat-o noua,dar gatul l-am ajustat singur si a mai vazut-o un prieten care se pricepe mai bine ca mine,corzile stiu ca le-am cumparat light, am pus un prieten sa-mi cumpere un calusi nou, cel vechi e tocit si vad ca au intrat corzile prin el, o sa fac si faza cu hartia, ar fi ultima solutie. Multumesc mult happy

3 răspunsuri:
| RockNbeer a răspuns:

Ce capodastru ai? daca faci barem pe fretul sapte mai "falseaza"?

| dumdum167 explică (pentru RockNbeer):

Nu fac barem. deci doar daca ating coarda G imi falseaza, am mai zis, eu observ ca atunci cand imi pun capodastru pe fretul 7, corarda G e prea apropiata de fret