| bigsy a întrebat:

Stiti colinde frumoase care se canta in seara de 31 decembrie? Scurte, dar frumoase, care pot fi invatate repede. In afara de "Domn Dmn sa-naltam".

2 răspunsuri:
| ĤĔĹĹŐРĨŚŚŶ a răspuns:

Nu se canta colinde de anul nou si Domn domn sa-naltam nu se canta pe 31 decembrie...ai incurcat sarbatorile, pentru 31 decembrie se canta urari de un an nou cu fericire

| andrutski a răspuns:

In seara de 31 decembrie nu se canta colinde, ci in ajunul Craciunului, adica pe 24 decembrie. Pe 31 decembrie se merge cu uratul, plugusorul, cu capra.
Daca chiar ai nevoie de colinde de Craciun, iata cateva: "Deschide usa, crestine!", "Astazi s-a nascut Hristos", "O, ce veste minunata!", "Din cer senin", "Pe podele de nuiele", "Sus boieri, nu mai dormiti!", "Din an in an", "Iata vin colindatori", "Sus la poarta raiului", etc. Daca vrei versuri la ele, sigur gasesti pe Google pentru toate.
Sper ca am fost de folos. O zi buna!