| Drxx_Alexandru_1999 a întrebat:

Hei TPU, vreau sa cumpăr o chitara electro-clasica, și am câteva întrebări legate de asta, dacă cumpăr o chitara electrică, ca sa o folosesc am nevoie și de un amplificator?(știu ca o pot folosi și fără partea electrică) dar dacă o cumpăr electrica și nu am amplificator mai ma ajuta cu ceva? Sau pot sa îmi cumpăr doar o chitara clasica? Care ar fi avantajele între una electro-clasica și clasica(exceptând faptul ca o pot conecta la un amplificator)

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ar fi un mare păcat să n-ai amplificator la chitara electrică (ai maşină şi te întrebi dacă să îi pui benzină). Despre avantaje-dezavantaje, citeşte aici:
https://adevarul.ro/......index.html

| Marmotius a răspuns:

Depinde de gusturi si de ce ai vrea sa canti.Chitara electrica are nevoie de amplificator pentru ca daca nu e cam nefolosibila.Si oricum daca esti incepator poti sa iti iei un Fender care vine de obicei cu amplificator la pachet. Cea clasica e mai calma decat cea electrica