| shelly a întrebat:

Hello! Am nevoie de un sfat: ma gandeam sa-mi iau un ukulele vara asta si nu stiu de care ar fi mai potrivit pentru un incepator, din auzite, soprano ar fi. Credeti ca se poate invata si fara profesor? Am vazut pe youtube tutoriale destul de explicite, nu parea a fi prea complicat. Initial voiam chitara, dar nu-mi permit sa iau meditatii, iar ca sa invat de pe net nu as risca, pare mai greu. Deci, ukulele sau chitara?

Răspuns Câştigător
| Duucu a răspuns:

Acordurile principale le-am învățat în mai puțin de o lună, însă nu aveam îndemănare și mi se mai "încălceau" măinile.Cu acele acorduri puteam să cănt căt de căt ce melodie voiam.Notele pe freturi și acordurile barre mi-au venit din reflex,eram forțat să le învăț, ca mai apoi să știu să fac solouri, să cănt pe game etc... și încă mai studiez.
La chitară nu te vei opri, mereu sunt lucruri noi de învățat. Știu că sună extraterestru ce ți-am scris acolo, dar vei înțelege dacă începi să cănți.
Am căntat pe chitară acustică vreo 5-6 luni, apoi am văzut că "nu mă prea pasionează" sunetul și mi-am luat una electrică.La aia acustică cănt ocazional, sau cănd ies undeva cu colegii.

4 răspunsuri:
| Duucu a răspuns:

Ukulele,chitară,cam acelați mod de învățare.Depinde de gusturi,dacă vrei să te ții de treabă și ai timp suficient,ia-ți o chitară. Ukulelele sunt interesante,îmi place sunetul lor,sunt bune atunci cănd ieși undeva, poate la un grătar laughing
Repet, depinde de gusturile tale, pentru ambele instrumente sunt sute de tutoriale pe internet, eu am învățat la chitară fără profesor.

| shelly explică (pentru Duucu):

Timp, ambitie si rabdare am. Imi plac ambele, ce-i drept, chitara mai mult happy. Sper numai sa pot reusi sa invat de una singura...

| shelly explică (pentru Duucu):

Aaaa, si ca idee, cam cat timp ti-a luat sa inveti a canta cat de cat?

| shelly explică (pentru Duucu):

Multumesc frumos pentru lamuriri! happy

| Duucu a răspuns (pentru shelly):

Acordurile principale le-am învățat în mai puțin de o lună, însă nu aveam îndemănare și mi se mai "încălceau" măinile.Cu acele acorduri puteam să cănt căt de căt ce melodie voiam.Notele pe freturi și acordurile barre mi-au venit din reflex,eram forțat să le învăț, ca mai apoi să știu să fac solouri, să cănt pe game etc... și încă mai studiez.
La chitară nu te vei opri, mereu sunt lucruri noi de învățat. Știu că sună extraterestru ce ți-am scris acolo, dar vei înțelege dacă începi să cănți.
Am căntat pe chitară acustică vreo 5-6 luni, apoi am văzut că "nu mă prea pasionează" sunetul și mi-am luat una electrică.La aia acustică cănt ocazional, sau cănd ies undeva cu colegii.