| AdrianaL30 a întrebat:

Hello! De ceva timp ma gandesc sa dau la liceul de muzica, desi nu am inceput inca sa studiez vreun instrument sau sa fac canto.Acum sunt clasa a 7-a si vreau sa stiu daca nu e prea tarziu acum daca incep...si desi mai multe persoane mi-au spus ca am voce,eu inca nu sunt sigura de asta, dar cred ca daca o lucrez va suna foarte bine.Astept raspunsurihappyFundita!

Răspuns Câştigător
| Florenta16 a răspuns:

In primul rand, trebuie sa stii, dar eu cred ca stii, ca atat la un liceu de muzica cat si facultate, trebuie sa stii neaparat sa canti la un instrument. In al doilea rand, este mai important sa ai ureche muzicala decat voce, ceea ce se poate dobandi in timp.
Ia niste lectii de canto, si crede-ma ca nu e deloc prea tarziu sa te apuci sa inveti un instrument, dar iti trebuie vointa si multa munca. Te sfatuiesc sa incerci chitara sau pianul, astea sunt oricum cele mai cautate, si nu sunt chiar atat de grele. Si eu am voce, dar nu stiu sa cant prea bine la vreun instrument, si din pacate as fi vrut sa dau la un liceu de muzica, dar nu m-au lasat ai mei, asa ca profita de oportunitate.
In al treilea rand, este un avantaj ca dupa sa iti faci o trupa si in timpul asta sa te duci sa canti prin diferite localuri. Bafta multa si spor!