| DeCeMaiContează a întrebat:

Voi scrie cam mult, deci daca credeti ca nu aveti rabdare sa cititi tot, puteti iesi.Sunt baiat si am 17 ani. Sunt elev in clasa a XI-a si am mici probleme in relatia cu colegii de clasa. In clasa a IX-a era chiar ok, avem cateva persoane cu care rezonam mult. In clasa a X-a am incercat sa ma apropii si mai mult de ele, insa acestea ma tratau foarte rece, in conditiile in care cu una dintre ele am si iesit in oras si ne mutam impreuna la anumite ore. Mai pe scurt, parca s-a schimbat ceva peste vara. Pe zi ce trecea deveneam plictisit, uneori eram si acid cu ei pentru ca mai faceau glume la adresa mea si n-aveam chef. Chiar am vrut sa ma transfer la alt liceu ca sa o pot lua de la capat cu un alt colectiv, dar n-au fost locuri si altundeva n-am vrut.
Acum am inceput clasa a XI-a si e la fel. Stau singur in banca deoarece colega mea de banca s-a transferat. Astazi am avut niste mici conflicte cu 2 colege. Una dintre ele mi-a cerut telefonul sa intre pe Instagram, i-am spus ca am treaba pe el si s-a dus la ea in banca. Imediat dupa aceea a inceput sa ma vorbeasca cu colega ei si sa se uite amandoua la mine. Le-am intrebat ce vor si le-am spus ca daca au ceva cu mine sa-mi spuna in fata. Colega fetei respective a inceput sa rada si mi-au spus ca n-au nimic cu mine, insa ea s-a mai dus la alte cateva persoane si le-a spus ceea ce spusesem eu, apoi acele persoane s-au uitat si ele la mine zambind. Le-am ignorat dar ele se tot uitau zambind si apoi au venit amandoua la mine ai m-au intrebat daca m-am pensat vreodata. Ca sa ma lase in pace le-am raspuns cam acid: "Nu vreti sa stiti si cand m-am pi**t ultima data?"(scuzati-ma pentru limbaj, nu se va mai repeta, dar chiar asa a fost). Atunci una dintre ele a inceput sa rada si mi-a spus ca ii place cum raspund. I-am spus ca am invatat sa am mai multa grija la persoanele toxice apoi a inceput din nou sa rada si a inceput sa strige prin clasa la caterinca: "Sunteti cu totii niste persoane toxice!". Le-am spus amandurora sa se care de la banca mea si mi-au spus ca nu-mi scrie numele pe banca. In fine, dupa alte cateva prostii de-ale lor au plecat. In ora de geografie mi-au trimis un biletel pe care scria "Ce faci baby?♥♥". Nu le-am scris nimic si i l-am dat inapoi spunand ca este o prostie. Apoi s-au mai uitat putin la mine in timp ce radeau dar au incetat intr-un final. De placut stiu sigur ca nu ma plac deoarece se vedea clar ca isi bat joc de mine.O alta intamplare: vineri am iesit afara cu 3 baieti si o fata ca sa batem covoarele din clasa (avem un liceu mai "special", si da...). Unul din baieti a inceput sa faca misto de mine zicand ca ma iubeste si ca nu poate trai fara mine, i-am raspuns "Macar recunosti ca esti gay" si el a raspuns ca asa e (nu e gay, dar ii place lui sa se dea smecher). In timp ce el batea un covor a spus ca asa m-ar lovi pe mine. Sau ieri cateva colege despre fundurile baietilor din clasa laughing si acelasi coleg de vineri mi-au spus si mie sa ma ridic sa-mi arat fundul. laughing Deci cred ca va dati seama ca sunt satul de ei. Bine, sunt constient ca asa este in orice clasa, dar atunci cand nu ai nici macar o persoana cu care sa te intelegi in clasa... e cam aiurea. Si de exemplu, atunci cand mai spun o replica mai acida incep toti sa se mire si sa le spuna si celorlalti ceea ce am zis, asta doar mie imi fac deoarece sunt mai timid si ei cred ca pot face ce vor in acest caz. La amenintari cu bataia nu s-a ajuns, deci e bine. Singurul avantaj la liceul meu este ca fata de altele elevii sunt mai educati. Am fost prea bun cu ei si de asta s-a ajuns aici. Fetei care mi-a cerut telefonul i-am facut temele de mai multe ori si i-am si dat telefonul cand avea nevoie sa sune pe cineva. Ba chiar mai demult am avut factura la telefon de 300 de lei din cauza hotspot-ului pe care i-l faceam. Insa de acum inainte n-am s-o mai ajut, nici pe altii. Parintii mei mi-au spus sa-i ignor, sa ma focusez pe invatat si sa ma ajut doar pe mine. Si chiar au dreptate. Dar ma gandesc ca poate problema e si la mine.
Voi ce credeti? Am procedat bine in legatura cu colegii? Daca nu, cum ar trebui?
Le multumesc celor care au avut rabdare sa citeasca si de asemenea, multumesc anticipat pentru raspunsuri! Totusi, va rog sa nu fiti rautaciosi si daca aveti chef de asta puteti sa va exprimati in alta parte frustrarile.
Multumesc din nou!
P.S.: Scuzati-mi eventualele greseli de exprimare si/sau gramaticale, dar m-am grabit sa scriu asta.

6 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

Cred ca iei lucrurile mult prea in serios... Raspunde-le si tu mai frumos.

Eu am avut o clasa foarte naspa si pot spune ca ai tai sunt chiar distractivi fata de fostele mele lepre. laughing
Invata sa dai raspunsuri mai inteligente care sa nu jigneasca pe fata lumea.

| DeCeMaiContează explică (pentru RainmakerX):

Crezi ca poate sunt si eu sunt arogant, acid?

| RainmakerX a răspuns (pentru DeCeMaiContează):

Nu neaparat... depinde cum privesti lucrurile.
Cred ca ar fi mult mai usor pentru toata lumea daca ai trata lucrurile mai mult ca pe o gluma.

Incearca sa interactionezi, sa zambesti. Celor din generatiile noastre (caci si a mea e apropiata) depinde cum le spui lucrurile, nu ce spui.

Cand dai teme spune si tu lucruri precum "Mie ce-mi iese?" si zambeste. Una e sa spui "Mie ce-mi iese?" si sa ai o fata de parca vrei sa omori pe cineva si alta este sa para ca glumesti, sa pari fericit.

Sincer, chiar daca ai o parere extrem de proasta despre ei nu o sa primesti nimic daca o arati. Chiar daca esti trist nu o sa le pese asa ca incearca sa interactionezi mai mult.

Te-ai izolat de ei dar se pot remedia lucrurile. Nu esti batut, injurat, amenintat, esti doar tachinat. Si mai sunt si fete pe deasupra (unele) laughing

Nu mai face lucruri gratis. Fara hotspot si alte porcarii. Esti un baiat inteligent fapt pentru care realizezi si tu ca prietenii nu ii cumperi cu niste cadouri.

Ah si era sa uit. Daca faci un bine sa nu te astepti sa primesti ceva in schimb. Cateodata o sa primesti mult mai mult DAR exista cazuri cand nu o sa primesti nimic.

| raMLesS a răspuns:

Poate ca atunci cand le raspunzi, raspunzi ca si cum ai citi o replica d-aia de 2 bani de pe net, si d-aia fac misto de tine.
Saau, poate ca te comporti ciudat, ai reactii ciudate, vorbesti ciudat, arati ciudat.
Daca te-au mai si intrebat de pensat, s-ar putea sa ai sprancenele putin ciudate.
Da o poza cu tine in privat si iti spun daca motivul tine de aspectul fizic.

| DeCeMaiContează explică (pentru raMLesS):

Cred s-ar putea sa fie intr-adevar ambele variante, replicile le repet cam tot timpul iar in cazul celei de-a doua variante uneori cand vorbesc repede ma incurc in cuvinte. Faza cu pensatul cred au spus-o la misto, momentan nu s-a luat nimeni de aspectul meu fizic.

| MariaSol a răspuns:

Buna. Pot spune ca am observat din ceea ce ai scris aici ca esti un copil intelingent, iar asta poate fi un motiv de "tachinare" pentru alti colegi de ai tai mai putin intelingenti.

Parerea mea este ca da, au dreptate parintii tai, trebuie sa te focuzezi pe invatatura, dar nici nu trebuie sa te "izolezi". Probabil si tu din faptul ca ai simtit ca nu ai cu cine interactiona din clasa ta, ai construit o bariera. Incearca sa lasi acea bariera, lasa fiecare coleg sa se apropie de tine, chiar daca el o face cu o rautate, sau cu un gest dragut. Daca tu o sa reactionezi ok, acesta o sa vada ca nu are de ce sa faca"misto", asa cum spui tu. happy

Mergi la ore fara stres, interactioneaza cu colegii, fii tu! Intr adevar, in zilele noastre cine este bun, este luat de prost, dar consider ca pe viitor o persoana asa ca tine, mai timida, care isi ajuta colegii, o sa fie mult mai presus decat cel care "face misto".

O sa ajungi la un moment dat cand o sa ai mai multa incredere in tine, o sa vezi ca timiditatea o sa dispara cand nici nu te astepti.