| ioa_9738 a întrebat:

Help me!
sunt incepatoare si vreau sa-mi cumpar o chitara
ce chitara imi trebuie
cum invat sa cant

6 răspunsuri:
eluveitie
| eluveitie a răspuns:

Încearca o chitară raghin... e foarte bună chitara mai ales daca eşti începător.Trabuie să începi cu începutul, prima data înveţi acordurile dupa aia încerci sa le legi între ele şi după aia poţi sa înveţi un cântec. Uite, site'ul următor o sa te ajute foarte mult:
http://tabulaturi.ro/
Spor la cântat :D

| Kqzu97 a răspuns:

O prietena de-amea si-a luat o chitara din Metro si cred ca e o chitara raghin, nu e foarte scumpa

| Slavic a răspuns:

1. În primul rând, trebuie să ştiţi ce gen de muzică vă interesează. Dacă vreţi să cântaţi muzică folk sau rock, undeva la munte sau la mare (în spaţii deschise), ar trebui să folosiţi o chitară cu corzi metalice - pentru că acestea sunt mult mai sonore decât cele din plastic.
Corzile din plastic sunt folosite la chitara clasică sau pentru a cânta în locuri mai liniştite sau spaţii mai mici. Ele sunt foarte bune pentru începători, pentru că sunt mai groase decât cele metalice şi la apăsare durerea este mai mică.
2. Este de preferat să aveţi o chitară cu corzile cât mai apropiate de griff, pentru a nu fi nevoiţi să apăsaţi foarte tare pe ele.
3. Lăţimea griff-ului este şi ea o problemă. Pentru chitara clasică se folosesc chitări cu griff lat, care ajută mai mult la poziţiile folosite în scriitura clasică, iar pentru folk şi rock, se folosesc chitări cu griff îngust pentru a putea cânta acordurile cu cât mai puţin efort.
4. Uitaţi-vă în lungul chitării să nu fie griff-ul curbat. Acesta ar face ca chitara voastră să sune fals cu cât urcăm mai sus pe griff.
5. Verificaţi toate cheile de acordaj dacă funcţionează. Ele trebuie să se învârtă cât mai uşor, dar nici foarte uşor pentru că atunci s-ar putea să nu mai ţină bine corzile.
6. Dacă ştiţi să acordaţi chitara, nu plecaţi din magazin până nu aţi acordat-o şi nu aţi cântat la ea ca să o verificaţi. Corzile, fiind nefolosite, se vor lăsa la început. Vedeţi să nu fie din alte cauze (chei, griff,...).

| alecsandor a răspuns:

Buna, in principiu daca te orientezi spre genurile moderne (rock, pop etc.) ai de ales intre o chitara acustica si una electrica. Am detaliat aici avantajele si dezavantajele fiecarui tip de instrument: http://www.lectii-de-chitara.ro/2009/12/tipuri-de-chitare/ (tot pe site vei gasi si info + datele mele de contact, in cazul in care iti cauti deja si un profesor). Mult succes!

| sabinozaur a răspuns:

Eu urasc chitarile raghin.straight face mi se par...straight faceaiurea tareeee! dar. daca tot esti incepatoare ai putea sa incepi cu orice. de exemplu eu am inceput tot cu un raghin. am inceput acu muulti ani eram la gradinita. si dupa ce am invatat foarte bine sa cant. (cu profesorwaiting) mi-am luat un ibanez care se aude foarte bine...happy