| ValyGh98 a întrebat:

Hey TPU!
Vreau sa imi cumpar un set cu chitara electrica pentru incepatori. Nu am mai tinut niciodata o astfel de chitatra in mana, asa ca nu stiu cu ce se mananca.
Ce seturi imi recomandati pentru incepatori?
Mersi :*

2 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Ideal ar fi sa mergi intr-un magazin care vinde citare si sa pui mana pe ele, sa vezi ce-ti place. Aici tine mult si de gusturi, ca degeaba iti recomand eu o chitara stil Les Paul (pentru ca aia imi place mie) daca tie iti plac stratocaster. Si dupa ce aflii ce iti place si cu ce te simti bine in mana mai conteaza si bugetul, nu te arunca la extreme, nu iti lua nici o chitara de 200 de lei (noua) dar nici ultimul Gibson de cateva zeci de mii de lei. Ia ceva de calitate mijlocie, pentru ca daca te orientezi spre ceva foarte ieftin (de teama sa nu dai banii degeaba si sa nu-ti placa) o sa ai surpriza chiar sa nu-ti placa din cauza chitarii, in schimb daca ai pune mana pe o chitara mai buna ai adorao.
Eu nu am reusit sa ajung intr-un magazin dar mi-am luat prima chitara in decembrie, un Epiphone LP studio Lite. Pe care am trimis-o inapoi in mare parte pentru ca nu am stiut eu cum sa-i fac set-upul si avea niste probleme din cauza asta. Dupa ce am trimis-o inapoi le-am zis ca mai pun niste banuti si sa-ti trimita ceva mai bun si anume tot un Epiphone Les Paul dar de data asta Standard https://www.muziker.ro/epiphone-les-paul-standard-ebony Si m-am indragostit de la prima atingere. Diferenta a fost de 600 de lei, insa eu zic ca a meritat din plin. Si acum imi pare rau ca nu am mai pus inca 1000 sa-mi iau un custom pro... Dar deja imi sarea mult de buget. Poate urmatoarea. :))
Eu nu m-am uitat dupa seturi pentru ca de obicei au seturi doar cu cateva chitare care nu erau tocmai pe gustul meu, mi-am luat totul separat. Si chiar daca un set ar parea ca e mai ieftin, daca te uiti la preturi nu iesi cu mult mai bine, si trebuie sa alegi dintr-o selectie limitata.

Asa ca recapitulam:
1. Descopera ce-ti place.
2. Seteaza-ti un buget.

Si pe urma cauta o chitara care sa se incadreze. Cei de la muziker.ro au preturi foarte bune si sunt foarte seriosi. Eu ii recomand avand in vedere ca mi-am luat de la ei si nu am intampinat nicio problema.

| TheTrooper1 a răspuns:

Ibanez Gio. Cred că e una dintre cele mai cumpărate chitare în acest segment de preț. Ibanez-ul e forte bun, și ar reprezenta un început bun pentru tine.
Baftă!