| cristi202 a întrebat:

Https://youtu.be/FaGxCQy3EJ0
Cand a auzit sotia mea melodia asta (eu o ascultam la telefon cand faceam treaba pe acasa), mi-a pus o intrebare care m-a socat: "Cine a pocit in halul asta melodia lui Ennio Morricone?" ☺. Ea e fana a lui Ennio Morricone.
Imediat dupa aceea am plecat pentru cateva saptamani de acasa si urmeaza sa ma reintorc. Problema e ca ascult melodia asta mai tot timpul, 90% din tot ce ascult, imi place enorm si se potriveste cu starea sufletului meu.
Chiar e o poceala a piesei lui Ennio Morricone? Ce sa-i spun sotiei cand ajung acasa si va vedea ca o ascult mai.mereu?☺

Răspuns Câştigător
| Lioana a răspuns:

Noi nu putem face sa-i placa soției tale melodia orice ti-am spune. Daca te iubeste te va agrea in preajma cu melodiile tale cu tot.
Dar pe de alta parte si tu daca o iubesti vei incerca sa faci lucruri care ii plac.

9 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

Nu-i mai spune nimic sotiei despre melodie. Ea si-a format deja o părere. Nu si-o va schimba daca o vei contrazice. Spune-i doar ca tie iti place.

| cristi202 explică (pentru Lioana):

Nu e vorba de spus su nespus. Problema e ca eu voi asculta mai mereu melodia si asta sigur o.va deranja. Si cum fara muzica nu pot, chiar e o problema.

| cristi202 explică (pentru Lioana):

Da, asta este. Va trebui sa renunt sa o mai ascult. Desi imi va fi foarte greu. Dar cred ca mai greu i-ar fi sotiei sa asculte aceeasi piesa (pentru mine e ceva normal, cand imi place la nebunie una, o ascult in nestire.), mai ales si pentru ca ea considera ca e o poceala a altei melodii care ei ii place.

| Lioana a răspuns (pentru cristi202):

N-am mai avut demult o melodie pe care sa o ascult insistent. Mi-e dor sa-mi placa asa mult o melodie incat sa nu ma satur de ea.

| cristi202 explică (pentru Lioana):

Eu tot la cateva luni dau de cate una. O ascult in medie doua luni, dupa care cateva saptamini revin la playlist. Au fost si situatii cand ascultam si cate doua.
Asta e din cauza ca acum citiva ani am descoperit ca ascult muzica mecanic, aceleasi 50-60 de melodii din playlist, si incepeam, sa devin plictisit de ce ascultam. Si am decis sa fac o schimbare. Am inceput sa caut constant pe net, pe Youtube, melodii care le stiam faine dar nu le aveam, sau care nu le stiam, din sugestiile oferite de Youtube, dar care sa imi placa. Si asa am ajuns in situatia asta. In playlist mai am doar cateva melodii de referinta, la care nu pot renunta (de exemplu Andrea Bocelli & Sarah Brightman - "Time to say goodbye", imi place de cand a aparut, si n-o voi sterge niciodata) in rest, se schimba mereu, functie de ce gasesc. Si crede-ma ca de cand caut, in ce priveste muzica, totul a capatat culoare in viata mea.
Vezi, poate ajungi ca mine, cand auzi o melodie faina pe undeva la radio, si ii afli si numele, sa dai fuguta pe net sa o gasesti ☺☺☺.

| Lioana a răspuns (pentru cristi202):

Noi nu putem face sa-i placa soției tale melodia orice ti-am spune. Daca te iubeste te va agrea in preajma cu melodiile tale cu tot.
Dar pe de alta parte si tu daca o iubesti vei incerca sa faci lucruri care ii plac.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O poţi asculta când nu e ea prin preajmă sau la căşti.

| cristi202 explică (pentru anonim_4396):

Cand nu e ea? E mai tot timpul acasa, cel putin acum, e invatatoare, si e in vacanta acum, deci libera. Nu e cand sunt eu plecat ☺, atunci, da, nu e o problema.
Nu ma pune sa iau casti! ☺ In primul rind, fac praf o pereche in medie la doua saptamini, indiferent de care ar fi, am avut si de duzina de 7 lei, dar si de firma de peste 200 de lei. Nu stiu de ce nu ma tin. Apoi, ea se supara cand ma vede cu castile, uneori imi spune ceva si vrea, sa vorbim, si normal ca nu o aud, si nu ii place asta, nu o data mi-a zis suparata sa mi le scot. ☺

| Michaeel a răspuns:

Soția ta ar trebui sa înțeleagă ca ție îți plăcea aceasta melodie, poate ea are gusturi diferite in muzica. Oricum, dacă ei nu ii place nu ar trebui sa te oprească pe tine din a asculta muzica.

| cristi202 explică (pentru Michaeel):

Ai dreptate, are gusturi diferite. Problema nu e ca nu intelege, ca nu imi da libertatea sa ascult, aici e de fapt frumusetea dintre noi, stim sa ne dam libertate unul celuilalt unde dlne diferentiem, dar cum o sa ma fie pentru mine ascultind mai.mereu ceva ce ea considera o. poceala? Si eu nu fac mai nimic fara muzica.