| BringMeTheHorizon a întrebat:

Imi poate spune careva cum se acordeaza o chitara clasica? mersi

Răspuns Câştigător
| Anastasiaa a răspuns:

Iti trebuie un pian, daca stii unde este "la"-ul la pian, poti sa iti acordezi chitara, sunetul la este cel mai inalt de la chitara big grin.

3 răspunsuri:
| BringMeTheHorizon explică:

Ms. acum faza e ca nu am pianlaughing)... dar astept cand merg la scoala ca o sa vorbesc cu un prieten pe maxi taxi. si il chem sa o acordeze. dar asa doar cu chitara ta nu merge? cred ca trebuie sa stii tu cum trebuie sa sune fiecare corada.eu asa cred!

| valeriusorin1968 a răspuns:

Ordinea corzilor pentru. chitara clasica este de jos in sus: mi,si,sol,re, la, mi.
Ptr.acordarea lor(daca nu ai un diapazon muzical care sa-ti redea sunetu,,la'') intinzi prima coarda de jos(mi) nici prea mult, nici prea putin, astfel incat sa aiba un sunet curat dupa care pui degetul pe a doua coarda in dreptul primului semn de pe,, bratul'' instrumentului si trebuie sa aiba acelasi sunet;
La a treia coarda(sol)pui degetul cu un semiton mai jos si trebuie sa sune exact precum coarda,, si'';
La a patra coarda (re)urci cu un semiton degetul pe coarda si trebuie sa aiba acelasi sunet precum coarda sol;
In continuarea se procedeaza la fel dar...regula nr. 1 - trebuie sa ai ureche muzicala